Ředitelka Základní umělecké školy ve Velkých Bílovicích Jana Zachovalá. Foto: Jaroslav Švach

ZUŠ Velké Bílovice má tradičně plné stavy

VELKÉ BÍLOVICE – O tom, jak se daří vychovávat děti v uměleckých oborech na Základní umělecké škole ve Velkých Bílovicích jsme si povídali s ředitelkou Janou Zachovalou.

 Jak dlouho již existuje ZUŠ ve Velkých Bílovicích?

Poněvadž jsem zde služebně nejstarší, měla bych to vědět. Původně to byla pobočka břeclavské „Zušky“, tehdy jsme zde vyučovali pouze dva kantoři a to dechové nástroje, housle, zpěv a hudební nauku. Usnesením zastupitelstva obec Velké Bílovice zřídila 1. září 1996 Základní uměleckou školu Velké Bílovice jako svoji příspěvkovou organizaci.

 Jak dlouho jste zde ředitelkou a jaké vyučujete obory nyní?

Ředitelkou jsem zde od 1. září 2003, ve škole vyučuje 15 učitelů, ale ne všichni jsou na plný úvazek. Kapacita školy je 320 žáků a zatím k naší velké radosti nemáme problém ji naplnit. Každý školní rok se nám hlásí kolem 60 nových dětí. Ve škole jsou zastoupeny všechny čtyři obory – hudební, výtvarný, literárně dramatický a taneční. Na škole působí dechová kapela, cimbálová muzika, pěvecký sbor, taneční skupina Balanc i další komorní soubory.

 Máte velké úspěchy s tanečníky, ale jistě i ostatní obory jsou na úrovni. Pochlubte se!

Tanečníci naší školy již tradičně dosahují největších úspěchů na různých soutěžích. V letošním roce se naši bývalí žáci, dnes studenti konzervatoře Daniel Sýkora a Ondřej Knápek, kteří spolupracují se skupinou Balanc, stali mistry republiky a probojovali se dále na mistrovství světa spolu s Annou Teturovou a Barborou Stodůlkovou i taneční skupinou Balanc. Tanečníci posbírali ještě několik dalších míst v různých věkových kategoriích v soutěžích po celé republice. V hudebních oborech – konkrétně ve hře na klavír, kytaru a housle, jsme se v letošním roce zúčastnili okresních a v houslích i krajského kola soutěží základních uměleckých škol, které jsou každoročně vyhlašovány pro určité obory a nástroje. Několik prvních míst z různých pěveckých soutěží v lidovém zpěvu získaly sestry  Dorota a Vendula Brůčkovy a  tři naši žáci výtvarného oboru Ondřej Zrůna, Alexandra Sihelská a Michaela Mračnová byli v letošním roce přijati na střední umělecké školy. Určitě to ale nejsou všechny úspěchy a doufám, že se na mě nebude nikdo zlobit, pokud jsem právě jej nevyjmenovala.

 Jak funguje spolupráce se zřizovatelem?

Zřizovatelem naší školy je Město Velké Bílovice a na spolupráci s ním si nemůžeme stěžovat. Budova, ve které sídlíme, je zmodernizovaná bývalá základní škola. Prostory nám v celku vyhovují, i když budova stále potřebuje určitou údržbu a opravy, Město našim požadavkům vychází maximálně vstříc. My se zase snažíme plnit kulturní požadavky města formou vystoupení, koncertů, propagací a především zachováváním lidových tradic Velkých Bílovic i našeho kraje.

 

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Parýžfest / Verona, Jakub Děkan, Ready Kirken,…

HLOHOVEC / areál kulturního domu a okolí – Dolní konec 29 sobota 25. 5. 2024 …