O Břeclav bude bojovat 11 stran

BŘECLAV – Z jedenácti kandidátních listin budou 10. a 11. října vybírat Břeclavané své nové zastupitele, kterým na čtyři roky svěří vládu nad městem.

Oproti volbám před čtyřmi lety bude letos kandidovat o dva volební subjekty více. Tentokrát sice nepostavily své kandidátky Strana práv občanů – Zemanovci a sdružení Občanské fórum, místo nich se v seznamu volebních stran ale objevily ANO 2011, Strana soukromníků ČR, Strana svobodných občanů a sdružení Mladí a neklidní Břeclav.

PRO REGION. Jako první zaregistrovalo svoji kandidátní listinu pro podzimní komunální volby sdružení Pro Region. Volebním lídrem je někdejší místostarosta Pavel Dominik. Na dalších místech jsou Tomáš Mráz a Zbyněk Chlumecký. I na dalších místech jsou současní nebo bývalí zastupitelé – Libor Nazarčuk, Martin Ondrouch, Milan Pospíšil, Dymo Piškula či Martin Radkovič.

ČSSD. Nejvíce vzruchu bylo v posledních týdnech kolem kandidátky ČSSD. Nakonec se prosadili kritici současného starosty Ryšavého a místostarosty Parolka. Lídrem kandidátky je ředitel domova důchodců Jaroslav Válka, dvojkou je Alena Andělová a trojkou podnikatel Zdeněk Urban. Ze současných zastupitelů je na 17. místě Petr Pěček, 26. je starosta Ryšavý, na posledním místě jeho zástupce Parolek. Radní Alena Káňová z takto pojaté kandidátky odstoupila.

ODS. Také u občanských demokratů došlo oproti minulým volbám k personálnímu přeskupení. Lídrem je nový předseda břeclavské ODS Richard Bartoš, dvojkou současná zastupitelka Evženie Klanicová, trojkou Pavel Král. Místostarosta Luboš Krátký je na 9. místě, na 12. radní Anna Procházková, osmý je současný zastupitel Martin Přibáň.

KDU-ČSL. Jedničkou lidovců je podle očekávání místostarosta Richard Zemánek. Za ním jsou Marek Baránek a Marcela Pardovská. I na dalších místech jsou známá jména  – na 5. je bývalý ředitel ZŠ Slovácká Jiří Kruták, na 8. ředitel SVČ Duhovka Leo Čuda, který dosud vždy kandidoval za ODS, primáš Břeclavanu František Blažek či známý řezbář Josef Fröhlich. Nynější radní Miloš Petrů se rozhodl již nekandidovat.

KSČM. Jedničkou komunistů bude současný zastupitel Leopold Levák, dvojkou Dagmar Švendová a trojkou další nynější zastupitel Martin Florus. Po 38 letech na komunistické kandidátce chybí z vlastního rozhodnutí Marta Strušková.

TOP 09 a NEZÁVISLÍ KANDIDÁTI. V čele kandidátky je ředitel firmy Bors František Zugar, na dalších místech pak Saskia Hyklová, bývalá poslankyně Jaroslava Schejbalová a současný zastupitel Radomír Bortlík. Na kandidátce je devět členů TOP 09, zbytek tvoří bezpartijní kandidáti.

PERSPEKTIVA PRO BŘECLAV. Jedničkou hnutí, které nedávno vystoupilo z břeclavské koalice, je jeho předsedkyně a bývalá břeclavská radní Dagmar Adámková.

ANO 2011. Hnutí Andreje Babiše bude mít v komunálních volbách premiéru, ale řada kandidátů má již z komunální politiky zkušenosti, ať už pod vlajkou zrušené organizace ODS nebo později Občanského fóra, které neuspělo v minulých volbách. Lídrem je Milan Vojta mladší, za ním jsou na kandidátce moderátor Radia Jih Lukáš Makovec a vyšetřovatel Hasičského záchranného sboru Svatopluk Pěček.

STRANA SOUKROMNÍKŮ ČR. O místa v zastupitelstvu bude usilovat sedmadvacet kandidátů po vedením Jana Baránka, syna známého podnikatele a někdejšího šéfa fotbalového Tatranu Poštorná Rudolfa Baránka.

STRANA SVOBODNÝCH OBČANŮ bude mít v břeclavských komunálních volbách premiéru. Lídrem je Radek Horký, na dalších místech jsou Jan Polášek, Jiří Ciprys, Ivo Štěpánek, Milan Blažek (dříve ODS) a předseda ragbistů Milan Vojta starší.

MLADÍ A NEKLIDNÍ BŘECLAV. Toto sdružení mladých Břeclavanů je zcela novým subjektem na místní politické mapě. V čele kandidátky je majitel denního baru Dvůr Jakub Matuška, právník Ondřej Ďuriš a obchodnice s vínem Hana Schmidt.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …