Břeclavský Wůdstock bude stát mraky peněz, říká Yarin Janota

Břeclav – V létě bude v Břeclavi na letišti po delší době opět velký hudební festival. Břeclavský Wůdstock má ambice stát se významným festivalem v rámci celé republiky a možná…. Pořadatelem festivalu je agentura Agentura Apollo jihomoravská s.r.o. jejíž tváří je hudebník Yarin Janota, který před břeclavským kulturním domem Delta každoročně pořádá Kulturní léto na schodech. Spojení Woodstock a Yarin Janota je pro někoho spojení kontroverzní a podle názorů mnohých, hudba, kterou produkuje, nemá s Woodstockem nic společného. Je pravda, že  sám Yarin má dost příznivců, je ale také pravda, že má hodně odpůrců. Říká, že chce povznést kulturu v Břeclavi, v tomto „mrtvém městě“ co se kultury týče. Protože nás zajímaly podrobnosti o festivalu, jeho vzniku, účinkujících a vůbec jeho vztahu k městu Břeclav, požádali jsme Yarina Janotu o rozhovor.

Jak vlastně vznikl nápad uspořádat festival?

Já už tu myšlenku mám strašně dlouho, pět, šest let, kdy jsem si řekl, že by se v Břeclavi mělo něco dít. Protože Břeclav je v podstatě mrtvé město oproti ostatním městům, které znám, kam jezdím. Tak mě to rvalo žíly, začal jsem dělat Schody, ty jsou fajn, ale chce to víc. Tak jsem na tom pracoval, protože mám spoustu velice vlivných známých v zahraničí, v rockových agenturách, které na festivalech s těma velkýma hvězdama, s kterýma já chci do budoucna dělat, pracují. Ti mě utvrzovali v tom – dělej to, protože každá taková kulturní akce, která má hlavu a patu, má význam. A protože spolu děláme leta, tak říkali – zvládneš to, protože to děláš denně. Tak mě do toho kluci nakopávali. Jediný problém byl, a to říkám otevřeně, bývalá radnice. Ti napřed jo, potom ne, jo, ne, kradli mně myšlenky, dělali lumpárny. Doufám, že to nezůstane bez odezvy, protože to, co se tam dělalo v minulých letech, bylo špatný. A to skutečně odráželo celkovou situaci v Břeclavě. Tady se nedělo nic, jenom se pořád slibovalo, ale nedělalo vůbec nic. Nicméně tato radnice, která tady je… já to vidím dobře, já ty kluky znám všechny a víš co, ať si říká kdo chce co chce, já to celkem vítám. Jestli teda vydrží spolu, ale jako lidé mně vůbec nevadí. Řekl jsem si, teď je ta doba, teď to má význam udělat. Věřím, že radnice mně půjde vstříct. Ale já po nich nic nechcu, nechci žádné peníze, já jsem nikdy neměl vysoké nároky, mně jde spíš o to, to udělat dobře.

Taková akce ale samozřejmě ale něco stojí, a v tomto případě to budou řádově miliony, kdo to bude financovat?

Stojí to mraky peněz, leze to do velkých milionů. Profinancováváme to sami, máme generálního partnera, máme i jiné partnery, ale chceme to v té nejvyšší kvalitě, myslím, že si to Břeclav zaslouží. Lidi v Břeclavi jsou úžasní, je tady pár pitomců, kteří teď budou mluvit o tom proč tam hraje ten a nehraje ten a já bych to udělal jinak. Těm říkám, tak to udělej, vždyť každý má stejnou šanci, nemůžeš se zavděčit všem, ale myslím si ta sestava, která tam bude, osloví všechny. Už teď máme prodaných hodně lístků a předprodej ještě nezačal. Lidi se ozývají z celé republiky, skutečně.

Program kdo kdy vystoupí už je hotový? Kdo tedy na Wůdstocku vystoupí?

Program už je hotový, už je na webu. Vystoupí asi 24 kapel. David Koller, Marta Kubišová s kapelou, Ivan Mládek s original Banjo Bandem, Lidopop, nové hvězdy Ginger, Martin Maxa s Hejtmanama s Jardou Tučkem, Buty, Lake Malwi (bývalí Charlie Streight), Portless (bývalí Support Lesbiens), Žlutý pes, Ewa Farna, AG Flek, Franta Nedvěd a další a další. Odřekl jsem Mandrage, nebyli schopní dodržet moje podmínky, se mnou cvičit nikdo nebude, takové hvězdy zase nejsou a vyhodil jsem je ven.

Takže dramaturgii festivalu jsi dělal ty?

Dramaturgii dělám jenom já, do toho si nenechám mluvit. My jsme na to dva (organizace celé akce, pozn.red.), já a kolega, t.j. agentura Apolo jihomoravská s.r.o.. My jsme si rozdělili úkoly, on dělá promo, vstupenky, úředničinu a já dělám scénář a produkci. Moderovat si to budeme sami, on a já. S agenturou, i když vznikla nedávno, máme vynikající pozici. Mám jméno, všichni mě totiž znají. Já jsem problematický člověk v jedné věci, nepouštím si lidi k tělu, já jsem si nepustil k tělu ani Gotta, když nechci, tak se s ním nebavím. Ani je neuznávám, ta naše postkomunistická scéna to je taková umělá hmota. Ti mladí, co nastupují, to už značí kvalitu, ale jenom něco, ne Superstar. Třeba Irnis, Morthys, Yantar mají smůlu, že je nikdo nechce, ale my je teď pustíme ven, vystřelíme navrch, aby se ukázaly.

A proč název Břeclavský wůdstock ?

Uděláme to skutečně v tom duchu, odkazu Woodstocku. Dali jsme tomu dobrý slogan, typický pro Břeclav, mám Břeclav rád a já jsem ho vymyslel – V kraji dobrého vína a lidí. Chci, aby to probíhalo v poklidném duchu. Nechceme ani dvě pódia. Bude jedno velké, takže mezi vystoupeními bude přestávka, lidé budou mít čas se občerstvit atd. Budou tam restaurace, stánky, toalety v dostatečném množství. Areál bude komplet oplocený. Může přijít tisíc lidí, ale taky pětadvacet tisíc lidí. S cenou vstupného jsme se drželi dole. Vstupné je v předprodeji 680 korun na oba dva dny, nerozdělujeme to. Od června bude 860 korun. Ale pokud tady budeme dělat AC/DC , U2 nebo někoho takového, tak vstupné bude v jiných cenových relacích.

Na letišti už se několik akcí uskutečnilo, ale Creamfield 2008…….

Pozice letiště je úžasná. Creamfield, tam bylo chyb víc, pořadatel to nezvládl manažersky. Co si budeme říkat je to o penězích. U RGV jsem si objednal přípojku přímo z vysokého napětí, přenosnou trafačku, nebudu riskovat vůbec nic. Mám nejlepší zvuk v republice, jeden z nejlepších v Evropě, firmu Rental Pro. Z drtivé většiny budeme využívat služeb břeclavských firem, úklid, ochranka, ZS, nechci sem pouštět cizí.

Pokud se festival vydaří, tak bude i příští rok a ……

Ne, ne… My to uděláme, ať to dopadne nebo nedopadne. Z naší strany to dopadne dobře. Je jenom otázka jestli vyjde počasí a dojdou lidi.

A když nevyjde počasí a nepříjdou lidi?

Ne, my máme všechno profinancované už teď. Je jedno jestli vyjde počasí nebo nepřijdou lidi.

Takže máte silného finančního partnera, kdo to je?

Bez toho to nejde, ale kdo to je ….. zatím o tom nemám mluvit, ale bude zveřejněný. Není důvod o tom mluvit, důležité je, že ta akce proběhne a máme spolu dohodu, že to bude pokračovat po dobu pěti let. Chceme dělat zahraniční megahvězdy, ne nějaké ….
A při té příležitosti vzpomenu odkaz Schodů, megahvězdám budou dělat předskokany začínající břeclavské kapely, světovým megahvězdám ! I letos dostanou prostor naše kapely. Bude tam břeclavský Yantar, Rosénka, děti s Laďou Bemešem, Jirka Zonyga s kapelou, Pavel Zonyga se svým bandem, valtičtí Irnis. Jsou to kapely, které prošly mým programem na rádiu Jih a dobře je znám. A příští ročníky vystoupí další.

Jakou roli bude hrát město Břeclav?

S městem chci vycházet dobře, aspoň s touto politickou garniturou. Ty lidi znám, vítám, že jsou tam a jednání mají smysl. Ne jako dřív s místostarostou Petrů, vyzvídání, intrikování, blbosti.. Ne, tady mluvíme věcně. Je to Břeclavský Wůdstock, tak by tam Břeclav měla být, ať se ukáže. Tímto rokem a tímto festivalem se Břeclav zařazuje do kategorie TOP festivalových měst, a pokud uděláme další ročník s megahvězdou ze zahraničí, tak to bude evropské město festivalové. Ještě nejsu tak starý a tech pár ročníků udělám.

A připravuješ na letošek ještě nějaké jiné kulturní akce?

V návaznosti na Wůdstok posílíme letos Schody. Každou prázdninovou neděli. Budeme tam mít Žadovjáky, Alexband, Helemese, to jsou velice kvalitní kapely. A přidáváme další program. Naše agentura na podzim připravuje v KD nový program, bude se jmenovat Břeclavské povídání, budou tam tři olympijští vítězové, tři mistři světa, tři významní profesoři medicíny, pozvu nejlepší břeclavské cyklisty, jazzové muzikanty, atd.  Bude to  model Všechnopárty, který budu moderovat. My teď Břeclavě nabídneme ucelený program na celý rok a příští rok to rozvrhneme daleko víc. Finance máme, ale teď je použijeme na Wůdstok, ovšem silných partnerů máme více. Břeclav potřebuje agenturu jako je ta moje nebo kulturní středisko, v tomto okamžiku je kulturní středisko zcela scestné, ať by se to udělalo jak udělalo, už by s náma museli spolupracovat a to je zcela zbytečné, zřizovat kulturní středisko teď na těch čtyři pět let.  Kdo by tam byl?  Musí to dělat lidi, kteří to chtějí dělat a ví jak to dělat.

No, je vidět, že máš jasno a Břeclavský wůdstock tě baví …..

To je to, co nikdo nechápe. My se muzikou bavíme, nám už ujel vlak, toto nechávám mladým, já už tu slávu nepotřebuju. Nejde o slávu a ani o ty peníze. Oni ty peníze tě dostihnou, když to děláš dobře. Mám Břeclav rád, mám tady spoustu přátel, i když teď bydlím v Lednici. Tvrdím jednu věc, tady jsou skvělí lidi, muzikální, výborní zpěváci, a když se podpoří vínem, tak by se rozdali a to se málokde vidí. Chtěl bych jim říct: Vyse… se na ty blbé řeči, buďte rádi, že se začíná něco dělat, a můžete se připojit. Škoda, že se tady čtyři roky bojovalo proti hlouposti, závisti a politickým kličkám. Hlavní věc je, že jsem měl štěstí na lidi. Ti, s kterýma jsem pracoval, na ty se můžu spolehnout.

A na závěr bys řekl co?

Vzkaz pisálkům a takzvaným nepřátelům: Zakopejte válečnou sekeru, zášť, nevědomost, vykašlete se na to, je lepší když spolu půjdeme na kafe a těšme se na to, co uděláme!

Děkuji za rozhovor.

Milan Blažek

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Aktivity nebyly pohádkově ziskové

Z regionu: Muž z Brněnska ztratil běhen během půl roku skoro dva milióny korun.  Půl …