Ohlédnutí za uplynulou sezonou hokejových lvíčat

Libor Kocúr sekretář klubu

Ligové soutěže skončily, hokejisté z FOSFA HC Lvi Břeclav uklízejí klasické brusle a z půdy snášejí ty kolečkové. Ještě než se naplno rozběhne jejich inlinová sezona, pojďme se ohlédnout za působením jednotlivých družstev v té zimní. A vezměme to od nejmladších.

1.-4. třídy

Kategorie nejmenších lvíčat zahájila sezonu na letním soustředění na Radějově, po příjezdu se děti připojily ke starším kategoriím na ledě. Na začátek září byly pro tyto kategorie domluveny turnaje, aby trenéři i hráči samotní zjistili, jak na tom jsou a aby se hned zkraje sezony utužil kolektiv. Od října se pak rozeběhly svazové soutěže. Kategorie 1.-4.tříd hrají zatím pouze na polovině hřiště, čtvrťáci už ale od příští sezony přecházejí na velký hokej, proto pro ně vedení klubu již během letošní soutěže domluvilo na zkoušku několik zápasů hraných na celé hřiště. Od konce října se tyto kategorie účastnily i mezinárodní soutěže EMHL – hráči ročníků 2016 a 2015 v kategorii U9 a ročník 2014 v kategorii U10. Pokud zrovna tedy o víkendu nebyla naplánovaná svazová soutěž, kluci a holky hájili břeclavské barvy proti celkům z Maďarska, Slovenska a Rakouska.

Snímek z vánočního turnaje 1. tříd Foto: FOSFA HC Lvi Břeclav

Dalších turnajů a různých jiných akcí bylo v sezóně pro tyto kategorie naplánováno plno. Například na začátku prosince dostal ročník 2014 pozvánku na prestižní mezinárodní Santa Claus Cup do Maďarska. Z celkového počtu 25 týmů vybojovali břeclavští hráči krásné 9. místo.

Polovinu sezóny oslavila nejmladší lvíčata na domácím stadionu – od 26. do 28. prosince se jednotlivé kategorie představily na svých vlastních turnajích. Postavily se přitom jak tuzemským, tak zahraničním soupeřům. Ročníky 2015 a 2014 stanuly na stupních vítězů, ročníku 2016 medaile těsně utekla. Děti si však turnaj užily, a to je hlavní.

Čtvrťáci v nových dresech

V lednu si děti z 3. a 4. tříd zajely do Brna na laser game, kde bylo hlavním cílem zase o něco víc stmelit kolektiv a vyzkoušet si nové věci. Na závěr sezóny si všechny kategorie vyjely na nejeden turnaj porovnat síly s jinými celky, které v sezóně nepotkávaly. Úplné finále sezóny pro mladé lvy bude finálový turnaj EMHL v Bratislavě.

5. třídy

V kategorii mladších žáků (2013 + 2012) se klub setkal s velikým zájmem (zejména u ročníku 2013), pročež byla postavena dvě družstva. „A” tým se celou sezonu pohyboval v horní polovině tabulky a dokázal hrát vyrovnané zápasy s nejlepšími týmy soutěže. „Béčko” pak statečně čelilo silnějším soupeřům a několikrát se mu podařilo překvapivě bodovat. Díky působení dvou družstev v soutěži měli všichni hráči velké zápasové vytížení, které jim jistě pomůže v nadcházejících sezonách.

6. třídy

Přípravné období žáků 6. tříd začalo už 8. srpna 2023 třemi tréninky na ledě a pokračovalo letním dvoufázovým příměstským soustředěním na domácím zimním stadionu. V přípravném období mužstvo sehrálo celkem 10 utkání, ve kterých osmkrát zvítězilo, jednou remizovalo a jednou odešlo s porážkou.

Soutěžní období začalo začátkem října a skončilo na konci března. Mužstvo si po celou sezonu vedlo velmi dobře – vyhrálo základní část své soutěže, když skončilo na prvním místě před ambiciózním Zlínem. Následně si vybojovalo účast pro zbytek sezony v nejvyšší soutěži 12 nejlepších mužstev v Česku. Mužstvo bylo také v této sezoně účastníkem výběrové CCM ligy, v níž skončilo na 4. místě.

Starší žáci

Primárním cílem této věkové kategorie bylo umístit se v základní části soutěže do 4. místa v jihomoravské skupině. Tento cíl se splnit povedlo, díky čemuž se břeclavští starší žáci po následném sloučení se zlínskou skupinou dostali mezi 8 nejlepších týmů těchto dvou krajů. V této nástavbě se již projevila kvalita soupeřů. Problémem byl zejména omezený počet hráčů v této kategorii – téměř celou sezonu kluci odehráli na dvě pětky, což bylo v zápasech proti kvalitnějším soupeřům již znát. Tým si vysloužil pochvalu od trenéra Stanislava Balána, který věří, že jim tyto zápasy do budoucna budou motivací a pomůžou jim v dalších sezonách.

Snímek z utkání 9. tříd proti znojemským Orlům

9. třídy

Pro hráče ročníku 2009 (a některé ročníku 2010) začala sezona krátkým letním cyklosoustředěním v Pavlově. Stmelený kolektiv se následně  rychle přeorientoval na první tréninky na ledě a zahrál si pár domluvených přátelských utkání. Po tomto přípravném období byl v 9. třídě stanoven cíl – postup do bojů o extraligu. V základní části, která čítala 28 utkání v rámci Jihomoravského kraje a Vysočiny, kluci a jedna dívka působili suverénním dojmem a většinu utkání bez větších potíží vyhráli. Do bojů o postup do extraligy tedy postoupili z druhého místa za týmem Scorpions Brno. Zápasy v nadstavbě byly daleko kvalitnější a ve větším tempu. Břeclavský tým po velice vyrovnaných utkáních obsadil v nadstavbové tabulce nepostupové třetí místo za celky z Havířova a Frýdku-Místku, za sebou nechal již zmiňované Scorpions Brno. Tím ukončili deváťáci svoji hokejovou sezonu 2023/2024.

Dorost

Dorostenci dostali do této sezony jasný úkol – udržet soutěž. Již od začátku soutěže se však družstvo potýkalo s nedostatečným počtem hráčů. Nepodařilo se adekvátně pokrýt odchody hráčů do jiných soutěží a vytvořit tak konkurenceschopné prostředí. Trenéři tak pracovali s hráči, kteří neměli zkušenosti z předešlého ročníku a už od Vánoc tušili, že se musí dorostenci připravit na baráž. Realizační tým se stále snažil udržet tým ve správném nastavení a nachystat jej co nejlépe do barážové části soutěže. Pro závěr sezony družstvo doplnili o vybrané hráče z 9. tříd. „Vše si začalo sedat a věřili jsme v záchranu soutěže. Boj však nakonec neproběhl – došlo k reorganizaci soutěže a následnému rozšíření. I tak bych všem klukům poděkovat za jejich pracovitost. Ono není jednoduché zkousnout tolik porážek a stále věřit,“ ohlíží se za uplynulou sezonou dorostenců jejich trenér Libor Kocúr.

Sezona juniorů byla poznamenána nedostatkem hráčů

Junioři

Také juniorské družstvo se po celou sezonu potýkalo s nedostatkem hráčů. I díky výpomoci dorostenců odehráli junioři skoro celou soutěž na 13 statečných bojovníků. V základní části soutěže skončili na 8. místě. Zaznamenali 7 výher v základní hrací době a 3 výhry v prodloužení, příp. nebo na samostatné nájezdy. Doma porazili například jednoho z favoritů a silných soupeřů – Warriors Brno. Umístění v základní skupině posunulo juniory do nástavby, v které dostala příležitost i řada mladších hráčů. I junioři si vysloužili poděkování od svého trenéra. Ten vyzdvihuje především břeclavské odchovance, kteří dlouhodobě tvoří jádro týmu. Junioři sezónu odbojovali i přes všechny překážky. Těm, pro které byla sezona v juniorce poslední, přejí trenéři mnoho úspěchů v seniorském hokeji.

Na závěr

Děkujeme všem hráčům a hráčkám ledního hokeje, rodičům, trenérům, příznivcům hokeje a sponzorům (společnosti Fosfa a.s., městu Břeclav, Jihomoravskému kraji, Národní sportovní agentuře a dalším) za jejich úsilí, podporu a nadšení během sezony 2023/2024. Vaše oddanost a tvrdá práce jsou základem našeho úspěchu. Těšíme se na další skvělou sezonu!

Letos se po delší odmlce do soutěže inline hokeje přihlásili i muži HC Lvi Břeclav

Nejvyšší soutěž mužů odstartuje 4. května prvním hracím dnem a vítěze pozná na Final Four, …