Reistna se stává centrem kultury ve Valticích

VALTICE  – Přestože Galerie Reistna stojí necelé dva roky, zapsala se již do povědomí milovníků kultury a dobrého jídla z Valtic i okolí. Je to dáno mimořádnou aktivitou majitelů, rodiny Schneiderů.

Hlava rodiny Stanislav Schneider je již v důchodě a poněvadž měl vždy vztah k výtvarnému umění, postavil si toto zařízení, jak říká na důchod, aby se v něm mohl seberealizovat a nenudil se. Postupně do práce zapojil obě děti, syn má na starosti kavárnu a gurmánské záležitosti, dcera Petra literární klub, fotoklub a on sám umělecké výstavy, sběratelské seskupení Stará cihla a další aktivity.

V galerii se pořád něco děje. Ve čtvrtek 20. února zde na příklad proběhla ve spolupráci s Československou obcí legionářskou přednáška a beseda s reportérem Standou Motlem na téma Prodané zlato a zapomenutí hrdinové. Účastníci akce se dozvěděli, zda českoslovenští legionáři ukradli poklady ruských carů, co se stalo se zlatým pokladem ČSR a jaké byly jeho osudy a jak to vše souvisí s našimi válečnými hrdiny, kteří bojovali a umírali na různých frontách II. světové války. Pravidelně se zde listuje s Lukášem Hejlíkem, hrají se divadla pro děti, vystupoval tu písničkář Jiří Dědeček, gospelový sbor, uvádí se historické besedy, proběhlo asi pět výstav (například ilustrátora Adolfa Dufka, sochaře Františka Navrátila) a mnoho dalších akcí.

Jedna ze zajímavých akcí vznikla ve spolupráci s Vyšší odbornou školou restaurátorskou v Brně, a to Keramické dny. V programu byla výstavba keramické pece, výpal keramiky, vykládání pece, točení kruhu na nožní pohon, ale také pečení placek a brambor. Z těch gurmánských akcí to bylo například Švýcarsko na talíři.

Z nejbližších akcí, které galerie chystá, to bude 27. února v 18 hodin literární beseda a autogramiáda Jona Davis a 6. března LiStOVáNí s Lukášem Hejlíkem a jeho skupinou v knize Daniela Glattauera  Dobrý proti severáku. Uskuteční se několik výstav (Jindřiška Radová, Alois Mikulka, Pavel Lindovský) a větší projekt s Karlem Křivánkem s názvem Tři grácie. Přihlásilo se tolik zájemců (asi 110),  že výstava proběhne v Lednici v nově opravených prostorách a v Mikulově na zámku.

Plánů má majitel Galerie Reistna spoustu, takže se mohou návštěvníci těšit.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …