Ředitelka břeclavského muzea skončila. Byla odvolána.

Břeclav – Na včerejším zasedání rady města byla odvolána ředitelka břeclavského Městského muzeu a galerie PhDr. Alena Káňová.

To, o čem si cvrlikali vrabci na střeše, se stalo skutečností a ředitelka břeclavského muzea byla odvolána. Vedením byla dočasně pověřena Alena Andělová, která do muzea nastoupila teprve před několika týdny. Začátkem března bude vypsáno výběrové řízení, na pozici ředitele příspěvkové organizace, na kterou se má současná organizace transformovat, a která bude mít na starosti kulturu a cestovní ruch ve městě. Tuto oblast má v současnosti na starosti místostarosta Milan Vojta, který byl zvolen za ANO,  a tak lze podle zdroje, který si nepřál být jmenován, předpokládat, že ředitel bude vybrán z řad jejich příznivců.

Místostarosta Milan Vojta k odvolání ředitelky uvedl: „Toto rozhodnutí nebylo směřováno vůči dosavadní paní ředitelce, ale ta instituce zásadním způsobem změní pole své působnosti a proto bude třeba vypsat výběrové řízení na nového ředitele či ředitelku. Vedení úseku muzea a galerie bylo s okamžitou platností nabídnuto právě Aleně Káňové a předpokládáme, že se přihlásí i do výběrového řízení, které by mělo být vypsáno v dohledné době.“

Nové kulturní středisko, o kterém se dlouhá léta v Břeclavi diskutuje, jako samostatná organizace nevznikne. Jeho roli by mělo vzít na svá bedra městské muzeum.
Podle radních je taková varianta ekonomicky výhodnější. Rada města Břeclavi na svém středečním zasedání jednala o nové struktuře a rozšíření spektra činností této organizace. Do budoucna by měla mít tři úseky – úsek cestovního
ruchu (organizace kulturních akcí, cestovní ruch, TIC, propagace), úsek ekonomický (ekonomika, dotace, správní činnosti, správa objektů) a úsek muzea a galerie.

Podle místostarosty Milana Vojty do změněné organizace přejdou pracovnice úseku kultury břeclavské radnice a pracovnice turistického a informačního centra.

Za zmínku také stojí slova starosty Dominika stará několik dní: „Debatovali jsme o tématu podpory kultury, propagace a turismu ve městě. Inspirovali jsme se Mikulovskou rozvojovou společností, která funguje velmi dobře. Obdobná nová organizace ale v Břeclavi nevznikne, základnou se stane městské muzeum a galerie. Může tam dojít k úpravě organizační struktury,“ uvedl starosta s tím, že Andělová v této oblasti zkušenosti má.

 

Město Břeclav už vydalo k celé kauze tiskovou zprávu, ve které stojí:

„Vedení města se už od začátku svého působení zabývá myšlenkou vzniku kulturního střediska, což také rada schválila ve svém programovém prohlášení. Po mnoha diskuzích o založení zcela nové organizace se však koaliční partneři shodli, že vytvářet novou instituci je v současné době neekonomické. Proto chtějí využít zázemí Městského muzea a galerie Břeclav. (…..) Rada města Břeclavi se proto rozhodla odvolat z postu ředitelky Alenu Káňovou a vypsat výběrové řízení na manažera této organizace. Do uvedení nového ředitele či ředitelky do funkce organizaci povede její zástupkyně Alena Andělová. Muzeum a galerie však zůstává plnohodnotnou součástí organizace a vedení úseku muzea a galerie bylo nabídnuto právě Aleně Káňové.  Vedení města se také zabývá myšlenkou změny názvu instituce tak, aby bylo patrné její nové směřování. Bude mít za cíl větší podporu živé kultury, spolupráci spolků napříč městem, lepší propagaci Břeclavi a přilákání návštěvníků do našeho města.“ (tisková zpráva zde)

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Svět kostiček – SEVA POHÁDKA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Muzeum pod vodárnou 21. 2. – 5. 5. …