Přála bych každé ženě mít svou kapelu ! říká básnířka Mirka

Břeclav – Nebudu nosit sovy do Athén ani dříví do lesa, prostě Piksla má dobrou dramaturgii. Koncertní vystoupení různých kapel a hudebních uskupení  v břeclavské Piksle se staly nedílnou součástí kulturního života mladých mužů a žen v Břeclavi.  Ale je dobře, že promotéři nemyslí jen na tu nejmladší generaci, ale i na generaci odrostlejší (třeba mě).

Minulý týden se sešly hned  dva koncerty, které slibovaly příjemný hudební zážitek. Ve čtvrtek koncertoval Vítrholc, kapela mluveného slova na pomezí elektronické hudby, okořeněné industriálem a slovenskou básnířkou, a v pátek Zuby nehty. Známá holčičí  (tedy holčičí byla před pár lety) novovlná skupina, se kterou jsem se seznámil ještě pod dívčím jménem Plyn. V Piksle se zastavila na cestě z Brna do Bratislavy (to je ta výhodná poloha Břeclavi), a na tomto miniturné představovala své nové CD Kusy. A nutno říct, že to jsou dobré kousky, v kterých je energie osmdesátých a zkušenost následujících let. A co je ještě důležité, někam tu káru tlačí, nezůstávají stát na místě. Kdo vynechal, udělal chybu. Ale dobře mu tak.

Ještě bych rád připomněl, že Břeclav se spolkem Vítrholc svého času spolupracovala prostřednictvím „obskurního“ sdružení Kunst mach frei, jehož členem byl, kromě Ivana Krajíčka (pozor, neplést se slovenským hercem Ivanem Krajíčkem!), též koncertu přítomný břeclavský fotograf Milan Bruchter (alias Knut Bruchterson).

Tři otázky pro textaře Karla Škrabala:

Co to je Vítrholc?

Sdružení výtvarníků, básníků, které se zabývá tím, že se snaží prezentovat svoji poezii na pódiu.

Máte nějaké vzory?

To asi ne. Máme oblíbence, ale vzory nemáme.

Kde berete inspiraci pro vaše texty?

V práci, na ulici, na chodníku.

Komu tím prospějete?

Nám to prospívá!

Děkuji za rozhovor

Já taky.

A jedna otázka pro slovenskou básnířku Vítrholce Mirku Ábelovou:

Tato kapela je už na první pohled genderově nevyvážená, jak se s tím srovnáváte?

Já s tým nemám žiadny problém. Genderová tematika ma netrápi. Je to uplne ok. Je strašne fajn byť jediné dievča v kapele, pretože sa všetci tý chlapi o mňa starajú a je to velmi príjemné, napríklad mi dnes ráno po druhej poobedě, keď som sa zobudila, lebo sme včera hrali v Sono klube v Brně, tak mi chlapci urobili raňajky a vlastne bysom to dopriala každej žene mať svoju kapelu, sú strašne milí a super.

 

Zuby nehty, na které přijel jejich fanoušek i z Otrokovic. „Víš, u nás ve Zlíně žádný takový klub není“ říkal mi smutně.

foto: frankr

Ukázka z CD Kusy:

 

 

 

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Aleš Černý – NA PODLUŽÍ

BŘECLAV / Synagoga Břeclav 9. 2 – 17.3. 2024 / vernisáž 8. 2. v 17 …