Moravský Žižkov má letos 222 let

MORAVSKÝ ŽIŽKOV  – Obec Moravský Žižkov si letos připomíná 222. výročí od svého založení, které se odvozuje od letopočtu uvedeného na nejstarší dochované obecní pečeti.

Při této příležitosti vznikla kniha nazvaná 222 let obce Moravský Žižkov. Jejím autorem je místní kronikář Jaroslav Čech, který se na žádost obecní rady sestavil publikaci zachycující nejen změny, ke kterým v obci došlo za posledních 22 let, které uplynuly od vydání publikace vyšlé k dvoustému výročí, ale i mnohá fakta z historie, která v předchozí publikaci chyběla. Čtenáři se tak budou moci podrobně seznámit s archeologickými nálezy v katastru obce, historií zaniklých vsí  Prechov a Ulvy nebo s osudy zakladatele obce, lichtenštejnského inspektora břeclavského panství Jana Maxmiliána Žižky a jeho potomků.

Publikace má 300 stran a je doprovázena bohatou obrazovou přílohou. V deseti oddílech je popsána např. historie místních souborů a spolků, národopisné zajímavosti, nemovité památky na území obce nebo osobnosti s Moravským Žižkovem spjaté.

Slavnostní uvedení nové knihy do života proběhne v rámci obecních oslav 222. výročí založení Moravského Žižkova, které se budou konat symbolicky v termínu původních žižkovských hodů, v neděli 21. září v 15 hodin v sále žižkovského kulturního domu. Součástí oslav bude také slavnostní zahájení výstavy o historii obce. Zájemci si knihu budou moci zakoupit na místě, následně pak bude k mání na obecním úřadě v Moravském Žižkově.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

ZE ZEMĚ DO VESMÍRU

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 5. 3. – 12. 3. 2024 …