Marie Machovská se svými syny, vpravo Vladimír, vlevo Zdenek. Foto: Jaroslav Švach

Marie Machovská se dožila stovky

STARÁ BŘECLAV  – Požehnaného věku 100 let se v polovině března dožila rodačka ze Staré Břeclavi Marie Machovská.

I když už se sama nepohybuje, vzorně se o ni starají její dva synové, Vladimír a Zdenek, a denně s ní absolvují okružní projížďky na vozíčku.

Paní Marie se narodila 15. března 1914 ve Staré Břeclavi, na ulici Generála Šimka. Tatínek byl výborným ševcem a maminka pracovala v palírně u Židů. Měla ještě pět sourozenců. Základní školu vychodila v Břeclavi (obecní ve Staré Břeclavi) a pak šla pracovat ke stavební firmě Macoun na stavbu břeclavských kasáren. Krátce pracovala v cukrovarské rafinérce, která stávala v místě dnešního Gumotexu a odtud šla za prací k Baťovi do Zlína.

Jako správná Starobřeclavačka chodila v mládí v kroji. Pak si vzala za muže klempíře Vladimíra Machovského z Břeclavi a měla s ním dva syny, Vladimíra a Zdenka. Za druhé světové války byl její manžel totálně nasazený do Vídně, kde ve vídeňském depu opravoval lokomotivy. Jak říkají synové, peněz – marek měli tehdy dost, ale za ně u nás nikdo nic nedal a tak se protloukali velice těžko. Synové vzpomínají, že maminka jezdila na kole za prací až do Prušánek.

Po skončení války šla paní Marie pracovat do cukrovaru a oba synové vystudovali zdravotní školu v Brně. Vladimír se stal závodním zubařem u ČSD a Zdenek pracoval v zubní laboratoři na poliklinice. Poněvadž celá rodina měla blízko k folkloru, oba synové i maminka Marie účinkovali ve skupině, která si říkala Soubor krásné Hedy a vedla ji známá zpěvačka Květa Černá-Nešporová. Nastudovali tehdy zpěvohru Ked sa dívča vydávalo, se kterou měli velký úspěch. Premiéra byla v Dělnickém domě a hra měla několik repríz, dokonce i na Slovensku. Velkou vášní paní Marie Machovské byla zahrada. „Denně měla pohyb na zahradě a to je asi tajemství jejího dlouhého věku,“ shodují se oba synové.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Ujíždět policistům se nevyplácí

Hned dva jezdci na motocyklu se minulý týden snažili vyhnout kontrole.  Policisty z oddělení hlídkové služby …