VÍTĚZ. Vinař Josef Valihrach s Chardonnay, které vyhrálo ve Francii prestižní mezinárodní soutěž vín Chardonnay du Monde, Foto: Jaroslav Švach

Chardonnay z Krumvíře je nejlepší

KRUMVÍŘ – Myslíte, že nejlepší Chardonnay pochází z Franci, jižní Ameriky či Austrálie? Chyba lávky – to nejlepší je z Krumvíře!

Chardonnay, výběr z hroznů 2005 z Vinařství Josef Valihrach z Krumvíře bylo vyhlášeno absolutně nejlepším Chardonnay na prestižní mezinárodní soutěži vín Chardonnay du Monde, která ve Francii každoročně hodnotí světová vína této proslulé a rozšířené odrůdy.

Do nejlepší desítky světových Chardonnay se Josef Valihrach se svým vínem dostal už vloni, ale příčka nejvyšší je úspěchem naprosto mimořádným. V konkurenci téměř osmi set špičkových Chardonnay z celého světa, kterým vévodí největší vinařské domy Francie, Itálie, Španělska, Jihoafrické republiky nebo Chille, se tak jako vůbec nejlepší poprvé prosadilo Chardonnay z České republiky.

Kromě zlaté medaile a umístění v TOP 10 získalo Vinařství Josef Valihrach ještě jednu stříbrnou medaili, stejně jako vinařství Znovín Znojmo. Soutěž se konala v Château des Ravatys v Saint-Lager v Burgundsku a zúčastnilo se jí 794 Chardonnay ze 40 zemí světa.

Vinařství Josef valihrach je rodinná firma, která vznikla jako jedna z prvních hned po roce 1989. „Tehdy jsme začínali na několika arech vinohradu. Nyní obhospodařujeme asi 20 hektarů vinic. Bratr František se svou rodinou má na starosti vinice, já sklepní hospodářství, syn Josef je zapojen ve firmě již od mládí, je degustátorem a je především nepostradatelný na zahraničních cestách, poněvadž umí řeči. Dcera Božena byla v roce 2001 Královnou vín, nyní se stará o vnučku a obchod. A manželka Božena se stará o všechno,“ popisuje firmu Josef Valihrach.

Krumvíř patří do Velkopavlovické vinařské podoblasti, která umožňuje pěstování široké škály odrůd. „My se nejvíce zaměřujeme na Sauvignon, Chardonnay a Merlot. Pokud se budeme bavit o vítězné odrůdě Chardonnay, je to původní odrůda z Burgundska a tam také bratr sazenice nakoupil. Vyrábíme více druhů vín a pestrost odrůd, zároveň s nabídkou starších vín, je charakteristická pro naše vinařství. Výrobu zaměřujeme především na kvalitní přívlastková vína a vína archivní. V menší míře vyrábíme i vína barikovaná, cuvée a ledová,“ říká úspěšný vinař.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

VALTICE: Svěcení vína

VALTICE / Státní zámek Valtice – Španělská konírna 18. 11. 2023 začátek od 15:00 Přehlídka …