Malíř Antonín Vojtek a jeho nová abstraktní díla. Foto: Jaroslav Švach

Abstraktními díly se Vojtek vrací do mládí

BŘECLAV – Antonín Vojtek se věnuje v současné době abstraktní tvorbě.

„Už více než před 60 léty jsem se začal zajímat o geometrii. Z latiny jsem přešel na deskriptivu. V té době jsem začal kreslit. Byly to realistické studie. Ta geometrie ale zůstala zasunuta hluboce v mém podvědomí. Následovala léta, desítky let kreslení a malování. Vytvořil jsem si svůj osobitý výtvarný projev. I v něm hraje geometrie svůj význam. Miluji kruh, oblé tvary – vlnovky. Snad je ve mně něco z těch křivek, které používali první Slované na svých nádobách. Každý pozná mou tvorbu, která má jediný cíl, a to vytvořit náladu klidu, pohody, ticha. Jižní Morava taková je. Je to krajina ženských tvarů. Po svých osmi dekádách života se, a je to přirozené, nořím hlouběji do své výtvarné tvorby a snažím se z krajiny vyjmout tvary, které jsou ve své podstatě „ženské“. Z oblých tvarů, které jsou právě jen na těle ženy vytvářím kompozice. Vyhovuje mi asi nejvíce tvar čtverce. Ale nejen tento tvar. Nicméně čtverec mi dovoluje vepsat dovnitř kruh. A tak vznikají abstraktní díla, která člověka vtahují dovnitř. Jakoby obraz žil, pulzoval, stával se až kinetickým. Mám pocit, že se mi podařilo proniknout do podstaty nejen krajiny, ale do podstaty života. Do těchto obrazů se dá „vejít“, u těchto obrazů můžete meditovat,“ říká o své nové tvorbě.

„Pobývám často v přírodě, souzním s ní, rozumím jí. Snad jsem ji natolik porozuměl, snad jsem s ní natolik splynul, že mi dovolila malovat její duši. Věřím tomu, že moje nová díla jsou obrazy duše krajiny a také duše mé. Tyto obrazy jsou nové, moderní a jsem si jist, že zaujmou citlivé diváky a soudím, že tato tvorba bude přijata zejména mladými lidmi,“ věří zkušený autor, který těchto obrazů vytvořil již více než dvacet.
Rád by je také uceleně představil veřejnosti. „Kde? To ukáže budoucnost. Asi v Praze. Moji poslední tvorbu bych nazval obrazy duše. Pátrám po tom, jaký tvar má konkrétní duše, konkrétního obrazu a také jaké má duše barvy. Už samotné názvy dávají prostor fantazii například: Vzpomínka na mládí, Meditace, Intimní, Zrození, Nekonečný život, Zelená láska a podobně.“

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Burza vyřazených knih

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav od 4. do 8. září 2023 / 09.00 – 18.00 …