Vinařstvím roku 2014 jsou Vinné sklepy Valtice

PRAHA (juh) – Vítězem šestého ročníku soutěže o titul Vinařství roku, pořádané Svazem vinařů ČR, se stala akciová společnost Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice.

Ocenění převzal během slavnostního galavečera 26. března v pražském Veletržním paláci ředitel pro marketing a strategii David Šťastný společně se svým otcem Antonínem Šťastným.
Celoroční práci a úspěchy společnosti Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice v uplynulém roce ocenila sedmičlenná odborná porota, která ji ohodnotila jako nejlepší v kategorii velké vinařství. V kategorii střední vinařství zvolili porotci Žernosecké vinařství, v kategorii malé vinařství získalo prvenství Vinařství Špalek. Rozhodující slovo měla ale i letos veřejnost. Ta svými hlasy zaslanými do kategorie Mediatel Vindemia Publica určila mezi zmíněnými třemi vinařstvími absolutním vítězem právě vinařství Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice. Celkově nejvíce hlasů ovšem obdrželo Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova, které tak s více než sedmi tisíci hlasy získalo cenu veřejnosti Mediatel Vindemia Publica 2014
V samotném finále se utkali  Vinařství Kořínek, Víno J. Stávek, Vinařství Špalek, Sonberk, Vinařství Vladimír Tetur, Žernosecké vinařství, Vinařství Lahofer,  Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice a Zemědělské družstvo Sedlec u Mikulova. 
„U Chateau Valtice nás určitě ovlivnilo, že se jedná o jeden z pilířů tuzemského vinařství, s týmem nadšených vinařských odborníků s citem pro osvětovou a společenskou činnost,“ uvedl předseda sedmičlenné odborné poroty František Mádl a dodal: „Usilují zde o budování moderní firmy na staletých, tradičních základech s širokou škálou vín pouze moravského původu. Navíc s velmi dobrým poměrem ceny a kvality.“
Zástupci společnosti Chateau Valtice – Vinné sklepy Valtice převzali od Svazu vinařů ČR skleněnou trofej od sklárny Preciosa, zájezd od společnosti Čedok, unikátní 3D minci od společnosti E-mince.cz a dárkový koš od BS vinařské potřeby. Vítěz obdrží také tradiční bronzovou plaketu a čeká jej uvedení do Síně slávy vinařství ČR zřízené v Národním vinařském centru ve Valticích. V rámci slavnostního večera bylo uděleno ještě několik dalších ocenění. Cenu Viléma Krause, určenou pro významné vinařské osobnosti s celoživotním přínosem pro tento obor, získal Drahomír Míša. Známý vinohradnický a vinařský odborník a pedagog působil jako pedagog na Střední zemědělské technické škole oboru vinohradnického ve Valticích a později jako odborných asistent na Zahradnické fakultě MZLU Brno v Lednici na Moravě. Publikoval řadu odborných článků ve Vinařském obzoru, napsal  knihy jako Vinařův rok, Zakládání vinic, Pěstování stolních hroznů a učebnici Ochrana rostlin pro střední školy.
Enologem roku 2014 (mladým vinařem do 38 let) se stal Filip Mlýnek z mikulovského Vinařství Volařík.
Cenu Vindemia acta za kvalitní novinářskou práci propagující víno získal Filip Vrána, redaktor brněnské ČTK.
Ocenění Vindemia libri 2014 za nejlepší literaturu propagující víno získal Miloš Michlovský za tituly Bobule, Lexikon chemického složení vína a Příprava bílých vín.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Lada Rakovská: Po stopách historie města

VALTICE 25. 7. 2024 16:00 – 18:00 Historie valtických kašen Pokračování cyklu „Po stopách historie …