foto: www.designpoint.eu

Slušně se lze chovat i bez kodexu. Sdružení nestraníků a Zdravé Hustopeče nepodepíší etický kodex vydaný ODS.

Hustopeče – Po břeclavském sdružení Pro region etický kodex pro komunální volby iniciuje i hustopečská ODS. A pravděpodobně dopadne stejně jako Pro region.

Hustopečská ODS s iniciativou Etického kodexu pro komunální volby 2014 přišla v minulých dnech, jeho cílem je přihlásit se k závazku vést kampaň čestně a férově, financovat ji naprosto transparentně a nenapadat jednotlivé kandidáty. Ing. Jiří Kadrnka, předseda Místního sdružení ODS, vyzval k podpisu tohoto kodexu všechny lídry hustopečských stran a sdružení kandidujících ve volbách do zastupitelstva.

„Tímto kodexem se chceme přihlásit k závazku vést kampaň čestně a férově, financovat kampaň naprosto transparentně a nenapadat jednotlivé kandidátky a kandidáty ostatních politických stran a uskupení. Myslíme si, že by to mohlo vést ke kultivovaně vedené kampani v našem městě. Vlastně jsme spolu s našim lídrem Liborem Sadílkem „dali na papír“ něco, co považujeme za normální a rozumné, ale ne vždy a všichni se tímto takto řídí,“ řekl o iniciativě předseda hustopečské ODS Jiří Kadrnka.

Velká pozornost je v navrženém etickém kodexu věnována pravidlům vedení kampaně a především jejímu financování. Strany by se měly zavázat, že zveřejní v průběhu kampaně veškeré příjmy a výdaje včetně identifikace dárců. Za důležité kritérium pro přijetí daru by se měla považovat i společenská pověst dárce. Strany by se také měly zavázat, že nebudou přijímat jakékoliv dary od firem, které mají obchodní vazbu s městem Hustopeče či jeho příspěvkovými organizacemi.

K výzvě se přidalo Sdružení nezávislých kandidátů a KSČM, naopak ANO 2011, ČSSD, Sdružení nestraníků a Zdravé Hustopeče se od výzvy ODS naopak distancovaly.

Hana Potměšilová jménem Sdružení nestraníků odpověděla takto: „Sdružení nestraníků se k výzvě ODS nepřidává. Jsme přesvědčeni o tom, že jsme slušní občané a slušné chování je pro nás samozřejmostí i bez kodexu. Vězte, že jsme připraveni vést volební kampaň čestně tak, abychom obstáli před svými voliči i před svým svědomím.“

S podobnou iniciativou před časem přišlo v Břeclavi Sdružení Pro Region a dopadlo podobně. „Oficiální písemné vyjádření, že se k etickému kodexu připojují, jsem od nikoho nedostal. Nicméně hovořil jsem s několika lídry a ti s naším textem neměli problém. Richard Zemánek z KDU-ČSL mi sdělil, že s etickým kodexem snídá, obědvá, večeří i usíná. “ řekl šéf Pro Regionu Pavel Dominik.

V Hustopečích, stejně jako v Břeclavi v případě Pro regionu se spíše jedná o sbírání politických bodů. Slušné jednání politických stran a vedení předvolební kampaně by mělo přece být samozřejmostí i mimo předvolební kampaň. Že tomu tak asi není, o tom svědčí lavina etických, morálních a jiných kodexů vzniklých ať už na komunální úrovni nebo v parlamentu, televizi, rozhlase a jiných státních institucích. Bohužel, nějaké zlepšení patrné není. Nebo ano?

 

 

O nás PhDr. Milan Blažek

Profilový obrázek
blazek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …