Odborníci ošetřili sedmdesát let starou paulovnii v Kloboukách. Foto: archiv

Odborníci ošetřili vzácnou paulovnii u kloboucké fary

KLOBOUKY U BRNA – Paulovnie, která roste před budovou římskokatolické fary v Kloboukách, se díky projektu Zdravé stromy pro zítřek dočkala odborného ošetření.

Sedmdesát let stará a 14 metrů vysoká paulovnie plstnatá s téměř metrovým průměrem kmene je neodmyslitelnou součástí náměstí, v době kvetení upoutává pozornost zejména svou fialovou barvou. Strom je ve zhoršeném zdravotním stavu, a proto ho farnost přihlásila do projektu Zdravé stromy pro zítřek. „V letošním ročníku se nám z celé republiky sešlo 56 žádostí o sponzorské ošetření stromu. Bohužel jsme nemohli vyhovět všem, a tak odborná komise vybrala 20 stromů, které péči nejvíce potřebují. Věnovat se jim zdarma bude 41 arboristů, kterým za jejich dobrovolnictví děkujeme,“ říká koordinátorka projektu Hana Zuchnická z Nadace Partnerství.

Zhodnocení stavu stromu na podzim provedli odborníci z Mendelovy univerzity v Brně ve spolupráci se studenty a doporučili další postup. Nyní se péče o zdraví paulovnie ujmou stromolezci Martin Vlado a Jiří Soška, kteří prošli patřičným vzděláním a vlastní mezinárodní certifikát pro ošetřování stromů European Tree Worker (Evropský arborista). „Stromolezci s tímto certifikátem mají potřebné znalosti o dřevinách, jejich vývoji, chorobách, řezech i vázání korun. Certifikát považujeme za vizitku profesionála a doporučujeme jako vhodné vodítko při výběru arboristické firmy,“ vysvětluje Světlana Vávrová ze Společnosti pro zahradní a krajinářskou tvorbu, která certifikované arboristy sdružuje.

Martin Vlado a Jiří Soška minulou středu odstranili z kloboucké paulovnie poškozenou větev v dolní části koruny a zkrátily větve směřující k faře, aby zvýšili stabilitu a bezpečnost stromu.

Paulovnie plstnatá pochází z jihovýchodní části Číny, již dlouho je však vysazována v Evropě jako ozdobný parkový strom. Listy jsou velmi rozměrné (15-30 cm), oválné až srdčité, shora matové, temně zelené a sametové, pokryté krátkými chloupky, zespodu šedé, plstnaté. Květy jsou velké, vně světle fialovomodré, uvnitř se žlutými proužky.

Projekt ošetřování stromů již pátým rokem pořádá Nadace Partnerství, Společnost pro zahradní a krajinářskou tvorbu a Mendelova univerzita v Brně. Projekt pomáhá ošetřovat stromy, které jsou pro svou lokalitu nějakým způsobem významné. Zároveň chce vzdělávat majitele stromů, aby o stromy pečovali pravidelně a hlavně odborně, což je zásadní v místech s častým výskytem lidí. Neodborné zásahy totiž mohou strom poškodit, zkrátit jeho život i snížit jeho provozní bezpečnost. Další informace o projektu jsou dostupné na webových stránkách www.zdravestromy.cz

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Mezinárodní den muzeí 2024

BŘECLAV / Městské muzeum a galaerie 18. 05. 2024 Na 18. května připadá tradičně Mezinárodní …