Oslava nedožitých 80. narozenin Josefa Kobzíka byla setkáním několika generací zpěváků a muzikantů Břeclavanu.

Národopisný soubor Břeclavan oslaví šedesátku

BŘECLAV – Bylo to přesně 26. dubna 1954, kdy se sešlo patnáct muzikantů a zpěváků v tehdejší břeclavské hudební škole na první zkoušce.

„Muzikanti vytáhli svoje inštrumenty, cimbalista strýc Ščuka udeřil do strun a ozvaly se první akordy starodávné hudecké muziky. Srdce poskočilo, oči zazářily. Krásné okamžiky,“ píše Jan Štefan, první kronikář souboru, na jehož návrh byl soubor pojmenován Břeclavan.
Ihned po válce se uvažovalo o založení cimbálové muziky na Podluží. Naděje svitla na jaře roku 1954, kdy se vrátil z brněnských studií mladý lékař a houslista Jožka Kobzík. Vyzbrojen čerstvými zkušenostmi z cimbálové muziky Slováckého krúžku v Brně, kde po dobu studií hrával, se dal hned do práce. Využil především nepřebernou zásobu písní nasbíraných jeho otcem Josefem Kobzíkem starším a spolupráce s tehdejším ředitelem hudební školy Janem Chovancem. Cíle souboru charakterizoval kdysi Jožka Kobzík takto. „Chtěli jsme vytvořit muziku ne nějakou obyčejnou, ale na podkladě hudeckých principů. Složenou z dobrých, technicky zdatných muzikantů, u nichž bychom vypěstovali smysl nejen pro melodii, ale i pro jednotné harmonické cítění. My všichni jsme si hned v začátcích postavili cíl stát se oddanými a pokornými služebníky podlužácké písničky. Vyzvednout co nejvýše umělecké bohatství našeho lidu a předávat je dalším pokolením.“ První veřejné vystoupení se uskutečnilo po pilném zkoušení 18. září 1954 v Hudební škole v Břeclavi. Po velmi příznivém ohlasu přišli další členové i tanečníci, takže soubor měl v krátké době 28 členů a do konce roku ještě absolvoval jedenáct vystoupení.

V roce 1955 se zřizovatelem souboru stal Závodní klub Gumotex a v jeho klubových prostorách Břeclavan také zkoušel. V roce 1966 se Břeclavan přestěhoval do Sdruženého klubu pracujících v Břeclavi (SKP) a působil zde až do roku 1994. Nyní je Břeclavan samostatným právním subjektem – občanským sdružením.

Za šedesát let činnosti prošlo souborem více jak 500 tanečníků, zpěváků a muzikantů a soubor uskutečnil kolem 1.800 vystoupení a nahrávek pro rozhlas, televizi i film. Muzika Břeclavanu nahrála 25 gramofonových desek a CD. Od roku 1962 jezdí soubor pravidelně do zahraničí na mezinárodní festivaly, reprezentační zájezdy nebo družební výměny. Soubor byl za svou činnost vícekrát oceněn. Obdržel například státní vyznamenání Za vynikající práci, Cenu ministra kultury, ocenění města Břeclavi Za socialistickou výstavbu města a rozvoj zájmové umělecké tvořivosti, Stříbrnou plaketu ředitele Československého rozhlasu a další ocenění. Dosáhl také velmi významných úspěchů i v mezinárodním měřítku. Dvakrát získal Řetěz burgundských vévodů na nejprestižnějším mezinárodním festivalu ve francouzkém Dijonu a dokonce tři ceny získal na mezinárodním festivalu v tureckém Istanbulu – za nejkrásnější kroje, za nejlepší muziku a hlavní cenu festivalu.

V roce 1994 došlo v Břeclavanu k výměně generací. Nastoupila mladá muzika, která se rekrutovala z dětského národopisného souboru Břeclavánek. Jejím primášem byl Tomáš Svačina. Tento omlazený Břeclavan se ihned následujícího roku zúčastnil oslav 100. výročí Národopisné výstavy českoslovanské v Praze. Po odchodu Tomáše Svačiny se stal primášem muziky František Blažek, který je v současné době uměleckým vedoucím národopisného souboru Břeclavan. V roce 1999 uvedla nová muzika svou prvotinu – CD s názvem„Pjsně a ballady, o rok později se výrazně podílela na CD Starobřeclavského mužáckého sboru Okolo Břeclavi…

K 50. výročí souboru nahrála muzika CD s prostým názvem Břeclavan. Muzika a soubor Břeclavan pravidelně účinkují na Tvrdonských národopisných slavnostech, Hudeckých dnech, spolupracují se slováckými krúžky v okolí, hrají na lidových zábavách, koštech vína a podobně. Spolu se souborem se muzika účastní domácích i zahraničních folklorních festivalů. V roce 2012 doprovázela podlužácký pořad Až zároveň věžú na Mezinárodním folklorním festivalu ve Strážnici. Vloni se podílela na CD Slováckého krúžku Stará Břeclav s názvem Ten břeclavský pěkný zámek. Pro letošní rok připravuje nové CD s pracovním názvem Pjsně a ballady II.

První koncert na oslavu 60. výročí Břeclavanu se uskuteční v sobotu 22. března v kulturním domě ve Staré Břeclavě. Představí se zde dvě generace muzik Břeclavanu a tři generace zpěváků. Bude to muzika 80. let minulého století s primášem Miroslavem Zachovalým a muzika současná pod vedením Františka Blažka a Jana Kružíka. Zpívat budou zpěváci od těch nejstarších legend až po současné zpěváky Břeclavanu – Maryška Sochorová, Jura Holásek, Jožka Šťuka, Ludmila Kobzíková, Julie Kučerová, Jan Beran, Jožka Severin, Jaroslav Švach, František a Miroslav Zachovalí, Jan Zaviačič, Jan Huňař, Jiljí Herzán, Zuzana Martínková a další zpěváci i hosté. Přijďte si zavzpomínat s Břeclavanem!

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Ladná – VII. setkání harmonikářů

LADNÁ / sportovní hala sobota 16. 3. 2024 od 15 hodin Obec Ladná s Klubem …