Mladí a neklidní tvrdí: Logický a transparentní systém rozdělování (grantový systém) v Břeclavi neexistuje.

Břeclav – Jako poslední z okresních měst v kraji projedná svůj rozpočet Břeclav. Uskuteční se tak dnes odpoledne na zasedání městského zastupitelstva, které začíná v 17 hodin. Rozpočet projednala rada a doporučila jej zastupitelstvu ke schválení. Zdržení způsobilo to, že ustavující zastupitelstvo ve městě oddalovala domnělá stížnost na neplatnost voleb. Nakonec se ukázalo, že soudní úřednice zaměnila Břeclav za Březí

A jak návrh rozpočtu komentuje opozice? Zde je názor sdružení Mladí a neklidní:
– Na příjmech nám bude chybět hazard – predikce pro rok 2014 – 15 milionů korun. Ty je potřeba někde ušetřit, to je jasné. Otázka je kde.
– Návrh rozpočtu navyšuje rozpočet TEREZA na 39 milionů korun (o pět milionů). TEREZA bude v roce 2015 financována ze 70% z dotačních peněz – z peněz města. Jde o nárust o 12,2% oproti loňsku.
– Výdaje na veřejnou dopravu mají klesnout o 10,8% na dvacet milionů korun. Příspěvek na jízdné ale vzroste o 8,5% – tedy dotace dopravcům.
– Výdaje na mateřské školy klesnou o 4% – o 300.000 korun na 7.600.000 korun v roce 2015. Všechny školky až na jednu ušetří hlavně na energiích.
– Na kulturu je vyčleněno 20 milionů korun – oproti loňsku nárůst o 500.000 korun. Logický a transparentní systém rozdělování (grantový systém) neexistuje.
– Na sport má jít v roce 2015 35 milionů korun. Zimní stadion spolkne ročně 13,5 milionu korun a vydělá si na sebe 5,5 milionu, jeho provoz stojí město tedy 8 milionů ročně. O takovém podílu se může fotbalovým stadionům jen zdát. Tatran spolkne 1,6 milionu korun ročně, vydělá 432 tisíc, tedy poměrně polovinu toho co zimák. Posuďte sami, zda není vhodné se něčeho zbavit. Celkově nárůst výdajů na sport a infrastrukturu 9,34%. Pořád nemáme důstojnou sportovní halu, veřejná hřiště, inline stezky atd.

Ještě lehce na vysvětlenou k šedesátimili­onovému tendru na nakládání s komunálním odpadem, o který se zajímá ÚHOS.

Břeclav je teď v jedinečně nesmyslné situaci. Vlastní menšinové podíly v Temposu a Hantálech (to jsou dva místní hráči na poli odpadů). Do toho vzniklo v rámci TEREZA „středisko služeb“, což je v podstatě zárodek městských technických služeb. Břeclav je tedy v roli „vlastníka“ tří společností, které si navzájem konkurují. Takže podobná situace jako monopol, ale napříč všemi. Proto je ÚOHS tak aktivní.
Jednoduše je potřeba některé podíl/y prodat a zvážit zda chceme městské technické služby nebo firmu s majetkovou účastí města, nebo soutěž firem bez účasti města.

Zdroj: facebook Mladí a neklidní

více o návrhu rozpočtu: http://www.tydenik-breclavsko.cz/

návrh rozpočtu: http://breclav.org

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …