KOVÁRNA HOSTILA BŘECLAVSKÉ LEGENDY. Ve čtvrtek odpoledne se při příležitosti 90. výročí založení Slováckého veslařského klubu sešly v restauraci Kovárna dvě desítky slavných bývalých břeclavských veslařů. Nechyběli mezi nimi ani olympionici Antonín Malinkovič, Václav Pavkovič, Zdeněk Kuba a Oldřich Kruták, ani členové slavných břeclavských osmiveslic, které v 50. letech dvakrát dokázaly vyhrát pražské Primátorky a další úspěšní veslaři, kteří dlouhá léta šířili slávu břeclavského veslování. Foto: Jiří Holobrádek

Devadesát veslařských let v Břeclavi

 BŘECLAV  – Slovácký veslařský klub, založený roku 1924, je jedním z nejstarších kontinuálně fungujících sportovních klubů v širokém okolí. A také klubem nejúspěšnějším. Žádný jiný sportovní oddíl na Břeclavsku se nemůže pochlubit tolika účastníky olympijských her, mistrovství světa a Evropy.

Připomeňme si alespoň některá základní data z historie SVK Břeclav.

1924 – 20. května byl v klubu SK Břeclav vytvořen výbor pro pěstování vodních sportů.

1925 – 30. dubna se veslování osamostatnilo pod názvem Slovácký veslařský klub. Každý z členů zakládajícího výboru složil 1.000 korun, které byly použity pro začátky závodního veslování.

1925 – 7. května bylo pokřtěno prvních pět lodí, na kterých začaly první tréninky.

1925 – 7. června se členové SVK Břeclav zúčastnili prvních závodů v Hodoníně.

1925 – 9. srpna se konaly první závody v Břeclavi. Na konci roku měl klub již 130 členů.

1926 – Prvním velkým úspěchem bylo druhé místo osmy na mistrovství republiky.

1936 – Břeclavská osma 19. července v Roudnici vyhrála mistrovství republiky. Po příjezdu do Břeclavi novopečené mistry republiky přišly vítat na nádraží tisíce lidí.

1936 – Protože šampionát byl zároveň kvalifikací na olympijské hry, odjela osma 5. srpna do Berlína. Podle očekávání skončila v poli poražených. Olympijskou osmu tvořili: Karel Brandstätter, František Parák, Jan Holobrádek, Ladislav Smolík, František Kšír, František Kobzík, Rudolf Baránek, veslovodem byl Antonín Hrstka a kormidelníkem B. Procházka. Trenérem byl Karel Helfgott.

1945 – Po II. světové válce byla obnovena činnost SVK.

1946 – V červenci se uskutečnila první poválečná regata v Břeclavi za účasti 11 klubů. V jejím programu se konal juniorský přebor republiky a ve skifu získal titul Josef Horčička.

1952 – Skifař Antonín Malinkovič na olympijských hrách v Helsinkách na dvojskifu vybojoval 5. místo s Jiřím Vykoukalem z Napajedel.

1954 – Osma SVK se stala nečekaným vítězem z Primátorek a na mistrovství Evropy v Amsterodamu skončila na čtvrtém místě (Matějíček, J. Tetůr, M. Straka, J. Krásný, S. Krásný, A. Malinkovič, L. Polách, R. Bienert, korm. J. Komárek). Stejná osma vyhrála i mistrovství Československa.

1955 – Osma SVK na Primátorkách skončila druhá, ale vyhrála mistrovství republiky.

1956 – Osma vyhrála Primátorky i mistrovství ČSR. Trenérem byl Ladislav Smolík, který se stal i trenérem reprezentace.

1956 – Jan Švéda startoval na olympijských hrách 1956 v Melbourne (onemocněla část posádky, jeli jen semifinále).

1960 – Na olympijských hrách v Římě Jan Švéda s Václavem Pavkovičem získali na osmě bronzové medaile.

1968 – Zdeněk Kuba startoval na osmě na olympijských hrách v Mexiku. Mirka Plhalová a Jana Vašíčková získaly na ME v Berlíně 4. místo (také na osmě).

1969 – Na ME v Klagenfurtu získala Mirka Plhalová 5. místo na čtyřce a s Janou Vašíčkovou 6. místo na osmě.

1972 – Zdeněk Kuba a Oldřich Kruták startovali v osmě na olympijských hrách v Mnichově.

1985 – Slávka Straková-Kouřilová na prvním oficiálním juniorském mistrovství světa v párové čtyřce vybojovala stříbrnou medaili.

1988 – Blanka Straková-Mikýsková obsadila na olympijských hrách v Soulu 5. místo na čtyřce párové.

2010 – Martin Mikýsek a David Malík se kvalifikovali na juniorské MS do Račic, na dvojskifu obsadili 14. místo Aleš Suský obsadil na MS do 23 let ve čtyřce párové 13. místo.

2011 – Martin Mikýsek obsadil na MS do 23 let 11. místo ve skifu lehkých vah.

2013 Lukáš Helešic a Jakub Starnovsý se stali juniorskými vicemistry Evropy a na MS obsadili 5. místo.

2014 – Lukáš Helešic a Miroslav Jech (z Pardubic) se stali juniorskými mistry světa, na mistrovství Evropy a olympiádě mládeže v Číně obsadili shodně druhá místa.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Koncertní cyklus Henckeovy barokní varhany

VALTICE / Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, nám. Svobody 22. 6. 2024 / 17:00 1. …