Břeclavská koalice se zmenšila

BŘECLAV – „Vedení města nenaplňuje koaliční smlouvu,“ napsala před jednáním břeclavského zastupitelstva Dagmar Adámková starostovi a rezignovala na funkci městské radní.

Zároveň oznámila, že sdružení Perspektiva pro město opouští koalici, která se po volbách v roce 2010 ujala vedení města. To ale zbývajícím stranám koalice příliš velké starosti dělat nemusí. ČSSD, ODS, KDU-ČSL A TOP 09 mají v zastupitelstvu těsnou většinu 14 hlasů. Navíc zřejmě mohou i nadále počítat s podporou druhého zastupitele z Perspektivy pro Břeclav Pavla Roučka. „O komunikaci vedení Perspektivy pro Břeclav nejlépe vypovídá, že jsem se o vystoupení z koalice dozvěděl až dvě hodiny před jednáním zastupitelstva od starosty. Je to pro mě nová situace a musím se s ní poprat,“ neskrýval své rozpaky nad rozhodnutím opustit koalici Rouček.

Důvody k opuštění koalice se podle Adámkové hromadily už delší čas. „Pro tento zásadní krok jsme se rozhodli na základě neustálého nedodržování koaliční smlouvy, zejména starostou Ryšavým a místostarostou Parolkem. V rozporu s předvolebními proklamacemi vedení města realizovalo nejasné veřejné zakázky a otevřené soutěže – veřejné osvětlení, údržba hřbitovů a další. Poslední kapkou bylo, když naši snahu o průhledné rozhodování ve veřejné zakázce Zvýšení kvality řízení na Městském úřadě Břeclav rada města torpédovala tím, že našemu občanskému sdružení odmítla nominovat odborníka do výběrové komise,“ uvedla dnes už bývalá radní Dagmar Adámková.

Starosta Oldřich Ryšavý ale pochybení na straně koalice nevidí: „Nemyslím, že důvody, které ve svém rezignačním dopise paní Adámková uvádí, jsou objektivní. Ale respektuji její názor.“ Ke konkrétním výtkám bývalé radní uvedl:  „Otevřenou soutěž na zpracování studie rekonstrukce veřejného osvětlení jsme zrušili. Co se týče údržby hřbitovů, navrhl jsem finančnímu a kontrolnímu výboru, aby zakázku podrobili její členové kontrole. Jsem však přesvědčený, že město nepochybilo. K zakázce, kterou uvádí jako poslední kapku, mohu jen říci, že zatím neskončila a nepřísluší mi, abych se k ní prozatím vyjadřoval. Navrhli jsme paní Adámkové, aby byla členkou výběrové komise. To odmítla. Jí navržený odborník není ani člen zastupitelstva, ani obyvatel Břeclavi.“

Fakta a rozvaha v radě ustupují zájmům jedinců

Proč se vaše sdružení rozhodlo opustit koalici?
Důvodem tohoto dlouho zvažovaného kroku je nekončící tristní situace v práci městské rady a vedení města. Demokratické principy rozhodování, schopnost naslouchat argumentům a vnímat možná rizika se v práci městské rady dostaly až na nulu. Perspektivě pro Břeclav nešlo nikdy o uchvácení moci a zakázky pro vhodné firmy, ale o rozvoj města ve prospěch obyvatel. Z toho důvodu jsme v roce 2012 upozornili na rizika otevřené soutěže veřejného osvětlení či naposledy na veřejnou zakázku Zvýšení kvality řízení na MÚ Břeclav. Apel na kvalifikovaný výběr prostřednictvím nominace odborníků do výběrové komise byl ale koaličními partnery nevybíravým způsobem smeten ze stolu. V situaci, kdy fakta a rozvaha ustupují zájmům některých jedinců či skupin, nemáme jinou možnost jak upozornit na nestandardní a neprůhledný postup nejužšího vedení města než odmítnout další setrvání v koalici.

V čem jste ještě nenešla s radními společnou řeč?
Těch rozporů bylo víc. Už před rokem jsme koaliční partnery písemně upozornili, že se Perspektiva pro město nebude zúčastňovat koaličních jednání, protože to, co se domluvilo, to neplatilo, ne vše, co se na řadě řeklo, byla pravda.

Takže máte pocit, že s vámi koaliční partneři nejednali fér?
To rozhodně. V každé koalici jsou vždycky rozdílné názory. K vystoupení z koalice musí mít člověk hodně pádný důvod a musí být přesvědčený, že už nemůže jenom odlišně hlasovat, ale že musí na něco poukázat. Minulou středu, poté co odmítli nominovat odborníka do výběrové komise, tak jsem radním řekla, že za takových poměrů zvažuje ppb vystoupení z koalice. Odpověď byla: Běž, my tě tady držet nebudeme. To byl jasný signál, že o komunikaci není zájem.

Podobný střet jste zažila i v minulém volebním období, kdy jste byly z rady odvolána. Je to pro vás velké zklamání, že se situace do jisté míry zopakovala i se stávajícími partnery?
Pravda je, že jsem to neočekávala. Určitě jsem si to takto nepředstavovala. Všichni jsme proklamovali a vstupovali do této koalice s tím, že to chceme dělat jinak než naši předchůdci. Ale skutečnost je jiná. A proč to nepřiznat. Když mám rozdílné názory, tak to neznamená, že je nemůžu říct. Odvolání z minulé rady a situace z dneška jsou dvě úplně nesrovnatelné roviny.

Pavel Rouček, druhý zastupitel zvolený za Perspektivu pro Břeclav se o vystoupení z koalice dozvěděl až krátce před jednáním zastupitelstva. Má shodný názor?
Nechci mluvit za něj. Ať hlasuje podle vlastního svědomí.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Veřejné setkání – Vysokorychlostní trať

RAKVICE / Zasedací místnost OÚ 30.5. od 16,30 hod. ZAJÍMÁ VÁS PODOBA VYSOKORYCHLOSTNÍ TRATI V NAŠEM …