Ztracené kočky nemusí skončit jen v útulku

BŘECLAV – Toulavá zvířata odváží strážníci Městské policie do útulku. Pokud ale hledáte svou ztracenou kočku, nemusíte ji zde najít.

„Obecně lze říci, že Město Břeclav má povinnost se o toulavá zvířata postarat. Náklady spojené s péčí o ně nese obec. Město Břeclav má pro tyto účely zřízen Útulek pro opuštěná zvířata v Bulharech. Tam jsou standardně umisťováni psi a kočky odchycené městskou policií,“ sdělila mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Začátkem listopadu byl však bílý kocourek jako toulavý odvezen místo do Městského útulku pro opuštěná zvířata na zemědělskou usedlost nedaleko Břeclavi. Měl ale majitelku, která po něm začala pátrat v útulku a poté i u příslušníků Městské policie. Bylo jí ale řečeno, že kocour se do útulku nedostal, strážníci jej předali majiteli zemědělské usedlosti. Odtamtud ovšem utekl, neboť se jednalo o dosti plaché zvíře. Otázkou tedy je, jak se vůbec zvíře místo v útulku, kde ho má majitel šanci najít, ocitne úplně někde jinde.

„Péče o zvířata nemusí být zabezpečována pouze v útulku. Z hlediska pohody zvířat je žádoucí zvíře co nejdříve předat do opatrování potenciálnímu novému chovateli. I v průběhu lhůty šesti měsíců tak může město předat toulavé zvíře do péče jiné osobě, současně však je nový chovatel upozorněn na povinnost zvíře vrátit původnímu chovateli, pokud se o zvíře před uplynutím šesti měsíců přihlásí. Po uplynutí doby šesti měsíců je zvíře takové osobě obvykle darováno a osoba se stává vlastníkem zvířete,“ vysvětlila Windová.

„Co se týká zmíněného případu kočky z ulice Palackého, Městská policie neměla pochybnosti, co se týká neznámého vlastníka zvířete a brala je jako toulavé. Jelikož v té době byla možnost zajistit umístění toulavých koček do náhradní péče jinému chovateli, byla kočka předána provozovateli zemědělské usedlosti poblíž Břeclavi, který projevil zájem se o ni postarat. Kočky zde mají vhodné životní podmínky, a to zejména dostatek prostoru, který v útulku až tak zajistit nelze. S novým pěstounem byl městskou policí sepsán protokol o předání kočky, kde byl upozorněn na povinnost kočku vrátit původnímu majiteli, pokud se o ni do 6 měsíců přihlásí,“ doplnila k tomuto konkrétnímu případu.
Kočka je ovšem svéhlavé zvíře, má své specifické životní potřeby a pokud není v ohrazeném prostoru, snadno se stane, že uteče. To se zřejmě stalo i v tomto případě.

Radnice ústy své mluvčí systém pěstounské péče chválí: „To, že si opuštěné kočky někdo vezme do pěstounské péče, není ojedinělý případ – najdou se i další občané, kteří jsou schopni zajistit kočkám vhodnou péči i životní prostor a Město Břeclav tuto aktivitu velmi vítá.“

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …