Začátky výstavby sportovní haly v Břeclavi. Foto: www.tjlokomotivabreclav.cz

Zimní stadion a hala slouží sportovcům už čtyřicet let

BŘECLAV (Lk) – Období po druhé světové válce se v Břeclavi vyznačovalo bojem o sportoviště.

Před okupací bylo využíváno ke sportování přes zimu tělocvičny u pozdější průmyslové školy a sálu hotelu Koruna. Zásah americké bomby v listopadu 1944 zničil tělocvičnu a sál u Koruny silně poškodil. Tím začal „boj o Korunu“, kde začali cvičit sokolové, ale především byl využíván ke kulturním událostem. Ze sportů se sem dostal basketbal Sokola a stolní tenis.

Rozdělením majetku Sokola po roce 1950 došlo ke zrušení sportování v Koruně, basketbalisté začali jezdit do Valtic na železniční učiliště, kde se hrály i mistrovské zápasy. V Břeclavi zbyla jen tělocvična u tehdejší pedagogické školy, která měla rozměry 16×8 metrů a basketbal nebo volejbal se hrál čtyři proti čtyřem jen tréninkově. Pak se Koruna opravovala, začalo se zde opět sportovat (volejbal, později badminton). Teprve koncem 60. let byly získány prostředky pro výstavbu sportovní (jednoduché) haly podle plánů tělocvičny v Opavě.

Začátky byly těžké, k výstavbě haly se přidalo v té době budování zimního stadionu. Většina veřejnosti tíhla k hokeji, a tak výstavba zimního stadionu předběhla halu. Od roku 1974 pak postupně docházelo k etapovému otvírání haly i zimního stadionu.

Zimní stadion včetně zastřešení se budoval dalších 20 let po sehrání oficiálního prvního zápasu 18. listopadu 1975, kdy Slovan Břeclav prohrál s tehdejším mistrem Československa Duklou Jihlava 0:25. Od té doby bylo sehráno na ledě zimního stadionu i palubovce sportovní haly velké množství sportovních zápasů.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …