Výstava Kult koně v jízdárně zámku Valtice stále ke shlédnutí

VALTICE

Výstava Kult koně s prohlídkou Zimní jízdárny zámku Valtice

Národní památkový ústav – pracoviště Státní zámek Valtice připravil ve spolupráci se společností Pálava Point, s. r. o., pro rok 2017 projekt nazvaný Kult koně – Barokní šlechtická hipokultura a soužití člověka a koně. Projekt je realizován pod záštitou Ministerstva kultury České republiky a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.

Na výstavě je představena koexistence koní a lidí od nejstarších dob až do současnosti, zejména však s důrazem na moravský prostor a chov koní rodem Liechtensteinů. Vystavena je necelá stovka artefaktů, které se časově datují od velkomoravského období až po současnost.

V rámci památky UNESCO Lednicko-valtický areál představuje státní zámek Valtice jeden ze dvou stěžejních historických komplexů. V uplynulých letech se mimo jiné Národnímu památkovému ústavu podařilo úspěšně stavebně rehabilitovat zámeckou konírnu a jízdárnu, které jsou dokladem mimořádného významu, který hipokultura měla pro rod Liechtensteinů. Výstavní projekt Kult koně si klade za cíl prezentovat středoevropsky jedinečný hipoareál ve Valticích. Je lokačně situována do 2 NP zámecké jízdárny (jižní galerie).

Výstavní část projektu nabízí možnost autentického setkání s řadou vzácných artefaktů ze státních sbírek i od soukromých sběratelů. K vidění například je šlechtická výstroj koní, předměty uměleckého charakteru s koňskou tematikou, historické knihy chovu, tzv. moravský chomoutek, porcelánové umělecké předměty, malby z valtického zámku s tematikou koní, ale též velkomoravská ostruha. Zcela samostatnou část výstavy tvoří soubor soch ušlechtilých koní, které vytvořil akademický sochař Petr Novák z Jaroměře. Pro výstavu exponáty zapůjčila i medlánecká jízdní jednotka Jihomoravského ředitelství Policie ČR.

Výstava je přístupná ze zámeckého dvora, vstupenky možno zakoupit přímo na místě či v pokladně zámku Valtice. Od 28. dubna do 31. října bude otevřena denně, v listopadu a prosinci pouze v předem avizovaných termínech.

Mimořádná nabídka v hlavní sezóně! Ke vstupence do základního prohlídkového okruhu vstup na výstavu za pouhých 10,- Kč.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

TAK NÁM PŘIVEZLI FERDINANDA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / muzeum pod vodárnou 5. 7. – 20. 9. …