Vyšel jarní Malovaný kraj

BŘECLAV (vu) – V těchto dnech vyšlo březnovo-dubnové vydání vlastivědného a národopisného časopisu slováckého regionu Malovaný kraj.

Tento dvouměsíčník, vycházející od roku 1946 v Břeclavi, se věnuje historii, folkloru, osobnostem, turistice, přírodě a mnoha dalším zajímavostem regionu. Tentokrát v periodiku dostaly velký prostor články a vzpomínky na dobu osvobozování jižní Moravy. Je to pochopitelné, neboť právě v dubnu uplyne 70 let od této dějinné události. Místo zde proto našly např. příspěvky Břeclavské mosty, Fronta v Kosticích v roce 1945, Boje o jižní Moravu – Jak to bylo pod Lanžhotem apod.

Pozornost je ale věnována rovněž historii habánů v Bořeticích. Jeden z medailonů si všímá 100. výročí narození muzikanta Břeclavanu Karla Turzy, jiný připomíná osobnost dnes již málo známého Jana Malinkoviče z Hlohovce, jenž pod jménem John A. Mallin vyzdobil v USA interiéry celé stovky kostelů. Další stránka nabízí pohled na dílo břeclavského malíře a grafika Libora Juřeny. Hned na vedlejší je pak nekrolog hudebního skladatele Pavla Jurkoviče ze Starého Poddvorova, který je mj. autorem někdejších oblíbených televizních Zpívánek. Článek Poněkud opožděná tragédie Rudolfa a Magdalény nás vrací zase zpět do Břeclavi, konkrétně do 30. let minulého století, text Když na Vrbici přitáhli Prusové potom ještě hlouběji do minulosti – do roku 1866. No a v seriálu o ptácích Biosférické rezervace Dolní Morava přišel na řadu krahujec obecný.

Více se o obsahu periodika a jeho zaměření dozvíte na internetových stránkách www.malovanykraj.cz

Malovany kraj - Obalka_15_2_1

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Každodenní život legionářů v Rusku

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 17.4.2024/ 18:00  Historická přednáška Bc. Petra Holobrádka z cyklu Břeclavsko …