il.foto

Vyhláška platí, ale na automatech v Břeclavi se hraje dál

BŘECLAV (juh) – Od 1. ledna platí v Břeclavi vyhláška, která zakazuje provozování výherních automatů. Přesto se na některých hraje vesele dál. Provozovatelům to zatím umožňuje právní chaos, pro Česko tak typický.

Město Břeclav má už tři roky schválenou obecní vyhlášku, která plošně zakazuje provozování výherních automatů na území města, která ale začala platit až od letošního roku. Minulé vedení radnice tento odklad prezentovalo jako přechodné období, během kterého se mají provozovatelé automatů s novou situací vypořádat. Svou roli ale zřejmě sehrálo také to, aby byl až do loňských voleb zajištěn přísun peněz do městského rozpočtu.

Vyhláška tedy platí, ale hraje se vesele dál. To přiznal i starosta města Pavel Dominik. „Hned na začátku letočního roku jsem se sešel s velitelem městské policie Hrdličkou a vedoucím ekonomického odboru radnice Vašíčkem a dohodli jsme se na kontrolách, aby vyhláška nebyla jen pro srandu. S provozovateli hracích automatů, kteří vyhlášku nedodržují, budeme zahajovat správní řízení. Pokuty lze ukládat opakovaně, a to až do výše 200 tisíc korun. Jenže je tu nález Ústavního soudu, podle kterého nelze na základě obecní vyhlášky pokutovat provozovatele, který má platné povolení ministerstva financí. Proto budeme pečlivě sledovat, jak ministerstvo k této věci přistoupí. Ministerstvo již oznámilo, že zahájí správní řízení k odnětí těchto povolení. Je třeba si ale uvědomit, že to bude nějakou dobu trvat. Provozovatelé automatů jsou renomované firmy, je to pro ně velký byznys a mají k dispozici armádu právníků.“

Pozitivem současné situace tak alespoň je, že odvody z hracích zařízení budou i nadále proudit do městské kasy. Břeclavská vyhláška ale i tak zřejmě určitou roli sehrála. Za uplynulé tři roky město nepovolilo provozování žádného nového hracího zařízení a počet již povolených za tu dobu klesl z 610 na 170. Snížil se i počet zařízení, ve kterých se hrací automaty provozují, a to ze 62 na 25, což usnadní provádění kontrol.

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Ujíždět policistům se nevyplácí

Hned dva jezdci na motocyklu se minulý týden snažili vyhnout kontrole.  Policisty z oddělení hlídkové služby …