Pondělí , 15 Červenec 2024

Víno originální certifikace bude i z Valtic

VALTICE (ms) – Dobrá zpráva se dostává milovníkům vína z Valtic. Po VOC Znojmo, VOC Pálava, VOC Mikulov, VOC Modré hory a VOC Blatnice byla 20. 2. 2015 registrovaná značka VOC Valtice.

Na co se od letoška můžou ve Valticích turisté za vínem, pod značkou VOC, těšit? Budou to vína pro Valtice nejtypičtější – Sylvánské zelené a Ryzlink rýnský, stejně jako kupáž (cuvée) z obou odrůd. Sylvánské zelené je odrůda, která má ve Valticích staletou tradici a v současné době je valtické Sylvánské u vinařské veřejnosti pojmem hodně skloňovaným. Sylvánské zelené s původem z valtických vinic dosahuje mimořádných úspěchů nejen na domácí, ale i na mezinárodní scéně.

Ryzlink rýnský, odrůda původem od Rýna a Mosely, za staletí na Moravě již zdomácněl, i jeho moravský projev je odlišný od rýnských vín. Tolik meruňkových a lipových tónů u jiných, než u moravských Ryzlinků, jinde není. Na Valticku založil tradici pěstování odrůdy rod Liechtensteinů a „víno králů“ zde dosahuje výjimečné kvality.

Zakladateli značky VOC Valtice jsou vinařství Moravíno Valtice, CHÂTEAU VALTICE – Vinné sklepy Valtice,  Střední vinařská škola Valtice, Vinařství Petr Procházka a Vinařství Jiří Kopeček. Předsedou spolku a iniciátorem založení VOC Valtice je Ludvík Budín.

VOC je zkratkou pro označování vín originální certifikace dle ustanovení vinařského zákona z roku 2004. Je to prvek zaváděný k nám ze systémů románských apelačních vinařských zákonů. Kontrolu vín VOC uváděných na trh neprovádí státní zemědělská a potravinářská inspekce, ale instituce k tomu místně vytvořená. Cílem systému je prosadit víno s kontrolovaným původem a charakterním výrazem odrážející terroir. Vína jsou specifická tím, že hrozny, ze kterých jsou vyrobena, pocházejí pouze z vinic leží´cích ve schválených polohách daného regionu. Vinaři sami vyberou vinařské trati, které jsou pro výrobu VOC nejvhodnějšíi´. Přísný výběr poloh s originálním půdním složením dává vínům jedinečné vlastnosti. Hodnocenní vínprovádí sami vinaři – členové příslušného spolku VOC), kteří ozhodnou, zda to, či ono vi´no splňuje charakter VOC.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Koncert orchestru Czech Virtuosi & Esther Yoo

VALTICE / Barokní divadlo zámku Valtice 17. 7. 2024 18:00 Orchestr Czech Virtuosi s dirigentem …