Valtický zámek hostil vlády dvou zemí

VALTICE – Valtický zámek hostil v úterý 12. května 2015 historicky třetí společné zasedání české a slovenské vlády.

Členové vládních kabinetů obou zemí v čele s premiéry Bohuslavem Sobotkou a Robertem Ficem jednali o aktuálních tématech jednotlivých resortů a prohloubení spolupráce mezi oběma zeměmi. 

Politiky obou zemí přivítal starosta Valtic Pavel Trojan a krojovaný pár jim nabídl domácí chléb z místní pekárny. Slovenský premiér Robert Fico děkuje před začátkem jednání za česko-moravskou pohostinnost a oceňuje krásu našeho vinařského regionu, kterou podle něj Slováci objevili už dávno.

Hlavními tématy jednání předsedů vlád i jednotlivých ministrů byla příprava červnového zasedání Evropské rady v Bruselu, společné projekty a přeshraniční dopravní infrastruktura, a to především kvalitní a efektivní dopravní propojení obou zemí. To je významné především pro rozvoj ekonomické spolupráce, podporu podnikání a investic.

Dalšími tématy dnešního jednání bylo čerpání evropských fondů, spolupráce v oblasti obrany či středoevropská regionální spolupráce. Předsedové vlád prodiskutovali rovněž otázku možného zavedení kvót ze strany EU pro uprchlíky a shodli se na společném odmítavém stanovisku s tím, že přijímání imigrantů musí zůstat ve výlučné pravomoci národních vlád.

Premiéři se rovněž shodli na uspořádání historicky prvního jednání zástupců české a slovenské tripartity, které by se mělo uskutečnit ještě letos v listopadu na Slovensku.

Na závěr společného zasedání představili premiéři obou zemi Společné prohlášení předsedů vlád ČR a SR, které shrnulo výsledky jednání a hlavní oblasti česko-slovenské spolupráce.

Místopředsedové vlád a ministři financí Andrej Babiš a Peter Kažimír stvrdili svými podpisy Memorandum o spolupráci v oblasti řízení likvidity a krátkodobých zápůjček.

Na dalším, v pořadí již čtvrtém společném jednání by se měly oba kabinety sejít v roce 2016. Tentokrát pojede česká vláda za svými partnery na Slovensko.

 

 

O nás Jiří Holobrádek

Jiří Holobrádek
tel.: 723 865 819 e-mail: holobradek@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Henckeovy barokní varhany

VALTICE / Farní kostel sobota 18. 7. 2020 v 17 hodin koncert v rámci cyklu Henckeovy …