Valtice budou hostit festival Víno bez hranic

 VALTICE (juh) – Ve dnech 22. – 24. srpna se bude na valtickém zámku konat první ročník mezinárodního festivalu Víno bez hranic/Wein ohne Grenzen.

Festival zaměřený na kulturní pohraniční výměnu mezi Českou republikou a Rakouskem si klade za cíl představit široké veřejnosti Lednicko-valtický areál, ale také oblast blízkého pohraničí Dolního Rakouska. Na obou stranách hranice totiž najdeme jedinečnou vinařskou oblast, která kromě špičkového vína nabízí nespočet dalších možností volnočasových aktivit.

„Pro uskutečnění našeho projektu jsme si vybrali krásnou turisticko-vinařskou oblast Lednicko-valtického areálu. Chceme nastartovat aktivní moravsko-rakouskou pohraniční spolupráci. Vedla nás představa dobrých sousedských vztahů, plodné a tvůrčí spolupráce ve všech oblastech lidského snažení, ve vinařství, obchodě a v turistickém ruchu. Naplnit to krásné a inspirativní prostředí lidmi, sousedy, kolegy, partnery z obou stran hranice, lidmi, které by tato hranice již neměla rozdělovat, nýbrž spojovat. Připravili jsme třídenní program zaměřený na vše, co má člověk rád, na vše co jej obohacuje, motivuje a dává mu životní elán,“ říká Daniel Meller, spoluorganizátor akce.

Na své si přijdou milovníci vína i příznivci kulinářského umění. Návštěvníci budou mít příležitost ochutnat to nejlepší z typické moravské i dolnorakouské kuchyně. Naše tabule nabídne tradičního moravského vrabce, strapačky, na dolnorakouských stolech se bude servírovat fašírka s bramborovým salátem, Tafelspitz nebo Beuschel na smetaně. Chybět nebude ani soutěž o nejchutnější guláš vídeňského fiakristy.

Hudební program představí jednu z nejznámějších legend rakouské hudební scény Falco Tribute Band. Kapela je složena z původních hudebníků, kteří Falca doprovázeli na většině koncertů. V zámecké zahradě se návštěvníci mohou těšit i na koncert světoznámého kytaristy Lubomíra Brabce. V rámci festivalu proběhne také dialog mezi výtvarníky pod názvem Zukunst 2014. Výstava, která bude umístěna v prostorách španělské konírny valtického zámku, představí tvorbu více než třiceti malířů z České republiky a Rakouska, většinou mladší generace, která sice ještě zažila železnou oponu, ale umělecky vyrůstala už bez ní.

„Když vezmeme v potaz historické a geopolitické souvislosti, vyvstane nám na mysli množství impulsů, které si přímo žádají o další použití. Zukunst 2014 začíná budovat zajímavou kulturní platformu, která má za úkol reflektovat výtvarné dění na obou stranách hranice a zároveň obohatit komunitní život a turistický ruch v tomto regionu“, říká kurátor výstavy Pavel Forman.

Víno bez hranic - plakát Falco T.B.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

TAK NÁM PŘIVEZLI FERDINANDA

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / muzeum pod vodárnou 5. 7. – 20. 9. …