Ředitelka muzea Alena Káňová vítá v synagoze krajkářku Olgu Mikulášovou. Foto: Dagmar Kocábová

V synagoze vystavuje krajkářka Olga Mikulášová

BŘECLAV (nz) – Minulý týden proběhla v břeclavské synagoze vernisáž výstavy krajkářky Olgy Mikulášové.

Výstavu zahájila ředitelka muzea Alena Káňová a o tvorbě umělkyně povyprávěl její manžel Vratko Mikuláš. Umění krajkářství má v našich zemích dlouhou tradici a bez nadsázky jej můžeme nazvat rodinným stříbrem českých zemí. Paličkovanou krajku známe již z 16. století a od té doby se úsilím šikovných krajkářek dokázala rozvinout v krajku moderní. Olga Mikulášová, rodačka ze Znojma, dnes žijící ve Valticích, se tomuto umění věnuje již více než deset let. Za tuto dlouho dobu se ve svém umění dokázala natolik zdokonalit, že v roce 2009 absolvovala Vyšší odbornou školu textilních řemesel v Praze. Obor ručně paličkované krajky studovala pod vedením Lenky Malátové, autorky populárních knih o paličkování.

Jak sama říká, paličkování je její láskou a vášní, svobodným projevem s možností neustálého růstu. V paličkování nejde zažít „stop stav“, pořád je co zlepšovat, nuda z opakování nehrozí. Vypaličkovat se dá i ze smutku, v deštivých dnech si upaličkuje sluníčko. V krajce vyjadřuje své emoce, radost i bolest, svůj vztah k životu. Paličkování je prý výborné i na procvičení a udržení mozku, pravá hemisféra zde musí spolupracovat s levou.

Paličkovaná krajka vzniká křížením a přehazováním nití navinutých na malých dřevěných paličkách, které při práci překrásně zvoní. Nitě se táhnou a přišpendlují k předkreslenému vzoru – podvinku, přišpendlenému na válci – herduli, naplněném dřevěnými pilinami nebo senem. Nakonec je potřeba ještě stojánek k usazení herdule, trocha trpělivosti a chuť pustit se do díla.

Výstava potrvá až do 25. ledna 2015. Výstava navíc bude prodejní, výtěžek z prodeje poputuje na charitativní sbírku SOS dětských vesniček. Proto neváhejte možnost shlédnout poctivé řemeslné dílo, a třeba si i ukázku zakoupit domů a podpořit tak dobrou věc.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

XIV. Zastavení na Rybničním zámečku „Vánoční šustění“

LEDNICE / Rybniční zámeček 437 1. 12. 2023 13:00 – 3. 12. 2023 17:00 Zveme …