Pondělí , 15 Červenec 2024

V synagoze bude opět Hromniční dílnička. Už počtvrté

BŘECLAV (juh) – Již počtvrté bude břeclavská synagoga hostit oblíbenou Hromniční dílničku.

Stane se tak v sobotu 31. ledna od 14 hodin. Děti se v rámci dílničky dozví informace o svátku Hromnic a základní pranostiky, které se k tomuto dni vážou. Hromnice označují den Uvedení Páně do chrámu a jsou rovněž předzvěstí blížícího se jara. Navazují na starší předkřešťanské tradice, spojené s ochranou před ohněm a bleskem. Výrazovým prostředkem svátku je svěcení svící „hromniček“, které se vkládaly do prostoru oken na ochranu domácnosti před bouřkami. Slavení svátku je spojeno též s úklidem vánočních betlémů.

Jako upomínku tohoto svátku si účastníci Hromniční dílny vyrobí několik typů svíček a svícnů. Srolují si svíčku z plástve včelího vosku, odlijí si vlastní svíčku do formičky, ozdobí si svou hromniční svíčku, vyrobí si skleněný svícen a jako připomínku, že na „Hromnice je o hodinu více“, si vystřihnou a vyrobí i vlastní hodiny s posuvnými ručičkami.

Symbolické vstupné činí 50 Kč. Akce je určena pro děti od 6 let. Na akci není nutné se hlásit, do synagogy můžete přijít v sobotu 31. ledna kdykoliv od 14.00 do 17.00 hodin

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …