V sobotu bude otevřena Dietrichsteinská hrobka

MIKULOV – V sobotu 7. března bude zájemcům zpřístupněna Dietrichsteinská hrobka.

Komentované prohlídy začnou v 10.00, 11.00, 12.00, 13.00. Doba prohlídky je 40 minut. Pokladna otevřena 10 minut před začátkem prohlídky. Vstupenky je možné rezervovat na telefonních číslech 720 151 793 a 724 987 900.

Jedním z turistických lákadel letošní sezony je expozice Od loretánského kostela k hrobce Dietrichsteinů, která byla otevřena  v prostorách hrobky v loňském roce. Expozice návštěvníky seznamuje s poutnickou historií a architektonickým vývojem památky. Výstavu doprovází publikace Dobromily Brichtové, nazvaná Pod tvými ochrannými křídly, jež vypráví o historii kostela Povýšení svatého kříže a hrobky. Stálou expozici doplňuje také dámský hrobový oděv, patřící Karolíně Maxmiliáně Dietrichstein, hrobové nálezy, získané při antropologickém výzkumu, mobiliář, plastiky a obrazy, které byly ve sbírkách Regionálního muzea v Mikulově.

Kostel sv. Anny s napodobeninou Svaté chýše z italského Loreta vyrostl v průběhu let 1623-1656 v dolní části mikulovského náměstí. Na jihozápadní straně kostela byla vystavěna pohřební kaple Dietrichsteinů, počátkem 18. století získal dvouvěžové průčelí podle návrhu J. B. Fischera z Erlachu. Celou stavbu značně poškodil zničující požár města v roce 1784. Vyhořelý kostel chátral až do roku 1845, kdy kníže František Josef z Ditrichsteina rozhodl o jeho přestavbě na rodinnou hrobku. Adaptaci kostela navrhl architekt Heinrich Koch, probíhala během let 1845–1852. Zřícená klenba nebyla obnovena; prostor hlavní lodi kostela nechal Koch upravit jako parkové nádvoří. Arkády bočních kaplí kolem lodi nechal zazdít, do vzniklých uzavřených prostor byly roku 1852 slavnostně přemístěny rakve Ditrichsteinů. V pozdější době byla na nádvoří hrobky přemístěna socha knížete Františka Josefa z Ditrichsteina, vytvořená roku 1859 a původně umístěná v Sále předků mikulovského zámku. Hrobka se prvních zásadních oprav dočkala až na počátku 90. let 20. století. Rekonstrukce zajištěná městem Mikulov zahrnula opravy exteriéru a interiéru, včetně nádvoří. V souvislosti s rekonstrukcí proběhl od roku 2000 také archeologický a antropologický průzkum hrobky, včetně obsahu některých rakví.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …