V poštorenské honitbě budou zase střílet

BŘECLAV – Kukuřici a brambory zlikvidovali divočáci, v kurníku narazíte na lišky. Tak vypadá v současné době stav v okolí honitby Poštorná.

Divoká zvěř se zde přemnožila a na okolních pozemcích páchá neskutečné škody. Kvůli vleklým soudním sporům zde totiž myslivci nemohli nic dělat. Problém kolem honitby v Poštorné nastal na podzim roku 2002, když se chtěla jedna skupina myslivců oddělit od druhé. Od té doby nastalo desetiletí soudních sporů, vzájemného osočování a napadání. Případem se zabývala i kancelář ombudsmana.

Nyní se v honitbě začne znovu lovit. „Po pěti letech Krajský úřad Jihomoravského kraje potvrdil rozhodnutí Městského úřadu Břeclav, který v roce 2010 uznal novou honitbu Poštorná-Háje. Ta vznikla namísto zaniklé honitby Poštorná,“ uvedla mluvčí břeclavské radnice Eliška Windová.

Starosta honebního společenstva Poštorná Miloslav Šale ale nevidí věc jako uzavřenou: „Do dnešního dne není  vyřešen spor mezi Honebním společenstvem Poštorná a orgánem státní správy myslivosti na stupni Ministerstva zemědělství ČR. Tento problém je v současné době u Nejvyššího správního soudu v Brně.“

Honební společenstvo Poštorná-Háje již na městský úřad doručilo smlouvu o nájmu honitby uzavřenou s novým uživatelem. Po pěti letech se tak začne v honitbě opět lovit.

„Členem Honebního společenstva podle zákona o myslivosti může být pouze vlastník honebního pozemku v dané honitbě. Protože jsem vlastníkem několika honebních pozemků  a v souladu se zákonem jsem učinil patřičné úkony, jsem i já a dalších osm majitelů pozemků myslivců z MS Poštorná Boří Les, členy tohoto Honebního společenstva Poštorná – háje. Pokud HS užívá honitbu na vlastní účet, je povinno přednostně před ostatními osobami umožnit účast na užívání honitby svým členům. K této přednosti je povinno přihlížet i při rozhodnutí o pronájmu honitby. O umožnění přednostní účasti tak jak to zákon ukládá jsme již Honebního starostu Pavla Balgu požádali, ale ani téměř po měsíci neodpovídá zda bude honitba provozována ve vlastní režii a nebo zda a za jakých podmínek bude pronajata.  Pokud bude dodržován zákon o myslivosti a přístup ke všem členům honebního společenstva  bude stejný bez rozdílů můžeme být spokojeni,“ uvedl Šale.

Starosta honebního společenstva Poštorná – Háje Pavel Balga se odmítl k věci vyjádřit. Obává se, že ani nyní nebude v honitbě klid, protože druhá strana pravomocné rozhodnutí  napadla kasační stížností u nejvyššího soudu.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Peníze z účtů rychle zmizí

BRNO VENKOV, BŘECLAVSKO: Senior z Brněnska přišel během dvou týdnů o více než milión.  Dvoutýdenní …