V Mikulově poběží festival Jeden svět

Mikulov – Už 17 let boří filmový festival Jeden svět zažité předsudky. Letos přichází s výzvou „Praskněte své bubliny!“. Osvoboďte se od mýtů a překročte své mantinely díky dokumentárním filmům o aktuálních tématech lidských práv na celém světě. V Mikulově vás festival čeká od pondělí 16. do neděle 22. března v městském kině.

„Diváci se mohou těšit na sedm zajímavých dokumentů, doprovodný program i školní projekce“, uvedla Sylva Chludilová, produkční festivalu. Zahájení se koná v pátek 20. března v 18 hodin za účasti ředitelky festivalu Jeden svět Hany Kulhánkové. Promítací plátno pak bude patřit českému snímku režisérky Andrey Culkové Cukr blog, který odkrývá neuvěřitelné souvislosti mezi nemocemi, poruchami chování a nadměrnou konzumací cukru. „Po projekci je pro návštěvníky připraven Cukr bloK raut, na kterém ochutnají různé pokrmy bez cukru,“ dodala k nabídce doprovodného programu Sylva Chludilová. Program pokračuje promítáním dalšího českého filmu Lovu zdar!. Na sobotu jsou připraveny projekce norského dokumentu Dron a německého filmu Válka lží. Nedělní nabídka přináší snímek Bojovníci ze severu, který se věnuje tématu náboženského radikalismu a festival zakončí film Opři žebřík o nebe.

Od 16. do 20. března přijdou na dopolední školní projekce žáci základních škol a studenti. Jednotlivé bloky obsahují tři kratší filmy sestavené podle věku, které specialisté na vzdělávání vybrali tak, aby byly srozumitelné i nejmladším divákům.
Ve foyer kina bude k vidění výstava nejzajímavějších děl od mnoha mladých tvůrců z komiksové soutěže Bohouš a Dáša mění svět, která je věnovaná otázkám potravinové bezpečnosti. Jejím tématem je jak to, co jíme, ovlivňuje svět. Filmové projekce doplní i on-line debaty. Páteční diskuse nabídne setkání s režisérem dokumentu Lovu zdar! Jaroslavem Kratochvílem, který z několika různých úhlů zkoumá téma lovectví. V neděli po projekci filmu Bojovníci ze severu bude možné debatovat s Josefem Krausem z Centra bezpečnostních a vojenskostrategických studií, expertem na problematiku terorismu, náboženského radikalismu, konfliktů o suroviny a energetickou bezpečnost.

Do sedmnáctého ročníku festivalu se zapojuje 35 českých a moravských obcí, v Jihomoravském kraji kromě Mikulova ještě Brno, Tišnov a Znojmo.
(lk)

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Autorské čtení

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav úterý 23.4.2024/ 17:00  MUDr. Danuše Dedková bude povídat o městě na …