foto: letejicirabin.cz

V Mikulově dnes začíná klezmerová dílna

 MIKULOV (js) – V Mikulově se setkají příznivci klezmeru.

Město bude hostit třídenní hudební workshop od pátku 5. září do neděle 7. září. „Víme, že v českých zemích, na Slovensku, v Polsku a jinde jsou muzikanti, kteří se z různých důvodů zhlédli v klezmeru a jidiš muzice“ říká pořadatelka workshopu a galeristka Sylva Chludilová.

Workshop je vhodný pro všechny akustické nástroje, součástí programu je i sobotní koncert lektorů z Francie Freylekhs Brider a jejich hostů (ve 20 hodin). Následovat bude jam session v galerii Efram.

Co to vlastně klezmer je?

Čteme noty přímo z nebe, říkávali muzikanti hrající typický styl židovského klezmeru. Tak jako mnoho židovských úsloví, má to tohle řadu významů. Jen na vás záleží, jaký si z něho vyberete. Někdo si čtení z nebe představí jako nečtení z not, tedy improvizaci vycházející z nebe nebo spíše srdce samotných muzikantů. Pro jiného je to jasný odkaz na duchovní původ židovského národa, kdy jeho hudba nemůže mít jiný než duchovní (nebeský) základ. Jiný může vidět za nebem nekonečno a tedy i nekonečný proud zdrojů a myšlenek, které se do klezmeru prolínají. Zdrojů, které Židé žijící v rozptýlení a vyhnanství mezi gojim (nežidy) vždy vstřebávali ze svého momentální prostředí a okolí. Ať už to byly východní muziky Rusů, Poláků, Ukrajinců nebo vliv divokého Balkánu. Ať už to byl vliv německých aškenázských Židů nebo třeba rytmy Sefardů posbíraných v pouštích severní Afriky nebo v tureckých horách. Další významy si doplňte sami.

Fakt je, že hudba, jak víme třeba z Bible, provází židovský národ již od nejstarších dob a při všech příležitostech. Při radostných jako je svatba a tanec kolem chupy nebo přijetí mladíků muži muže, stejně tak jako při odchodu milovaných. A taková je i židovská muzika – klezmer. Je chvílemi veselá a upovídaná, jindy smutná a táhlá jako vítr prohánějící se troskami zbořeného jeruzalémského Chrámu.

Tolik odkaz klezmer.cz

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

ŠKOLNÍ AKADEMIE Gymnázia Velké Pavlovice

Gymnázium Velké Pavlovice pořádá a srdečně zve na školní akademii… ŠKOLNÍ AKADEMIE  Středa 26. června …