Pondělí , 15 Červenec 2024
Některé povídky z knihy Mé dětství v socialismu názorně představili herci Gustav Hašek a Věra Hollá. Foto: Jaroslav Švach

V Galerii Reistna to minulý týden opět žilo

VALTICE – Během minulého týdne uspořádala Galerie Reistna hned tři zajímavé kulturně společenské akce.

Ve středu 13. listopadu to byla literární beseda se známou spisovatelkou a scénáristkou Irenou Obermannovou v rámci literárního klubu Galerie Reistna. Autorka je známá nejen svou kontroverzní knihou Tajná kniha, kde vypráví o svém vztahu s Největším Čechem, ale také dalšími knihami jako je Deník šílené manželky nebo Příručka pro neposlušné ženy a dalšími díly. Spisovatelka, které se říká také Viewegh v sukních, přijala  pozvání pořadatelů a její beseda byla jistě jedna z těch nezapomenutelných. Po besedě proběhla také autogramiáda.

Poněvadž je čas sklizně jablek a oblíbený štrůdl neboli česky jablečný závin snad nechybí v žádné české domácnosti při svátečním posezení, rozhodli se v sobotu 15. listopadu uspořádat v Reistně Valtické štrůdlování. Štrůdl údajně pochází z Rakouska a Maďarska ale do střední Evropy ho s sebou prý ve středověku přivezli při svých ničivých nájezdech Turci. Největší slávy se štrůdl dočkal za dob habsburského impéria a neméně oblíbený je i dnes.

Ke konzumaci štrůdlů byla také připravena vhodná vína a k poslechu hráli a zpívali cimbálová muzika Valtičánek, Výběr z bobulí z Valtic, Mužáci z Dolních Dunajovic a  Domácí žvýkání Mikulov.

A hned v neděli 16. listopadu u příležitosti  25. výročí  Listopadu ´89 pokračoval seriál scénického čtení LiStOVáNí opět v rámci literárního klubu Galerie Reistna. Představena byla kniha Mé dětství v socialismu (soubor povídek více než 60 osobností) + prodej knihy. Je to mozaika příběhů, emocí a vzpomínek na dětská léta v období socialismu. Vykreslují mimořádně plastický obraz doby, kterou zažila stále ještě naprostá většina z nás. Knihu uspořádal Jan Simkanič a v galerii ji představili Gustav Hašek a Věra Hollá.

Foto: Renata Hasilová
Foto: Renata Hasilová

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Lucie Myslivečková – Krasocákance

BŘECLAV / Městské muzeum a galerie / Lichtenštejnský dům 19. 7. – 8. 9.2024 / …