Ředitel mikulovského archivu Miroslav Svoboda (zády), vysvětluje jak se tvoří rodokmeny. Foto: Jaroslav Švach

V archivu pátrali po svých předcích

MIKULOV – Genealogie, to bylo téma letošních otevřených dveří v Mikulovském archívu. V pátek 23. května každé dvě hodiny byla vpuštěna skupinka zájemců na prohlídku archivu a při té příležitosti se mohli zúčastnění dozvědět, jak si mohou vyhledat své předky.

„Letos je to již po čtvrté co organizujeme Den otevřených dveří u nás v archivu. Vždy má nějaké téma, letos je to My, vy a genealogie. Dveře otevíráme proto, aby se občané dozvěděli, čím se v archivu zabýváme, protože často mají o naší práci zkreslené představy. Protože žijeme na jižní Moravě, někteří si myslí, že zde archivujeme víno. Hlavní činnost archivu je uchovávat, zpracovávat a zpřístupňovat archiválie, ochraňovat  a restaurovat je, provádět výběr ke skartačnímu a mimoskartačnímu řízení a mít dohled nad spisovou službou. O tom všem s návštěvníky otevřených dveří hovoříme,“ vysvětlil ředitel Státního okresního archívu Břeclav se sídlem v Mikulově Miroslav Svoboda.

A proč byla letošním tématem právě genealogie? „Dnes jsme tu i pro to, abychom zájemcům poradili metody, kde a jak mohou hledat své předky. Začínáme od rodných listů, pak se jde do matrik. Matriky 100 let uchovávají úřady a pak už jdou do archívů. Ne k nám, ale do oblastního archívu, konkrétně do Moravského zemského archívu v Brně. Takových oblastních archívů existuje po celé republice sedm,“ uvedl Miroslav Svoboda.

Samozřejmě všichni návštěvníci nemohli listovat v originálních matrikách. „Kdepak, to by ty matriky brzy zničili. V první fázi byly matriky zfilmované a dnes jsou již digitalizované. Takže každý zájemce může matrikou listovat na počítači. Záleží také na tom, zda chce pouze vývod, což jsou přímí předci – otec, děda, praděda a podobně, nebo celý rodokmen, tedy celý strom. Pak je to hledání daleko složitější. Hledá se podle narození, úmrtí sňatků, prodejů pozemků  a podobně. Vést matriky nařídil císař Josef II od roku 1784,“ dodal ředitel mikulovského archivu.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Přeshraniční pronásledování bylo úspěšné

BŘECLAVSKO: Ujíždějící cizinec skončil v nemocnici. V pondělí odpoledne jsme přijali informace o vozidle, které odmítá …