Na valtické náměstí přišlo ochutnat moravské pochoutky více než dva tisíce lidí. Foto: archiv

Uzené ochutnalo přes dva tisíce lidí

VALTICE (ak) – Titul pro Nejlepší moravské uzené Valtic za rok 2014 získalo řeznictví Kunovský z Lipníku na Bečvou. Na náměstí přišlo ochutnat moravské pochoutky více než dva tisíce lidí.

Celý víkend provázelo jarní slunečné počasí a pohodová atmosféra. Lidé degustovali uzenářské výrobky při poslechu cimbálu, ochutnávali víno a sledovali kuchařskou a řeznickou show. Teplou kuchyni servírovala farma EDEN z Bystřice nad Pernštejnem.

O titul Nejlepší moravské uzené bojovalo šest vyhlášených firem z celé Moravy. Ty na svých stáncích připravily pro návštěvníky ochutnávky uzených specialit. Na prvním místě skončilo řeznictví Kunovský z Lipníku nad Bečvou, na druhém firma Maspro z Hodonína a na třetím pak Havlíčkovo řeznictví z Třebíče. „Velký zájem byl o klasický zabíjačkový talíř nebo guláš. Připravili jsme i speciální farmářské klobásky nebo hranolky z vlastních brambor z Vysočiny,“ řekl ředitel farmy Michal Burian.

Na své si tu přišli i milovníci vína. Místní vinaři připravili širokou nabídku vzorků. V kulisách historického náměstí korzovali návštěvníci se sklenkou v ruce. Pro děti bylo připraveno divadlo, buřtíková soutěž a nebo dětská minizoo. Mimořádně otevřel své brány také valtický zámek a Muzeum železné opony na státní hranici s Rakouskem. „Atmosféra ve Valticích byla i díky skvělému počasí opravdu jihomoravská. Divákům se hodně líbila kuchařská show My hotelu z Lednice a řeznická škola Uzenářství Sláma. Je vidět, že lidé už přemýšlejí o tom, co jedí a jakého původu potraviny jsou,“ řekl hlavní organizátor Pavel Pichler z ECEATu.

Právě ECEAT se podílí i na pořádání Slavností chřestu v Ivančicích, které letos slaví už dvacáté narozeniny a jsou největšími chřestovými slavnostmi v České republice. Letos připadají na víkend 23. – 25. května. V gastronomické zóně připravují restaurace chřestové pokrmy, kuchařskou show letos předvede držet michelinské hvězdičky Roman Paulus a kulturní středisko připravuje i bohatý hudební program.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Koncertní cyklus Henckeovy barokní varhany

VALTICE / Farní kostel Nanebevzetí Panny Marie, nám. Svobody 22. 6. 2024 / 17:00 1. …