Vinařství Pavel Binder je nejen oblíbeným cílem návštěvníků Dne otevřených sklepů v Rakvicích, ale se svými víny se prosadilo i na prestižních soutěžích v zahraničí. Foto: Jiří Holobrádek

Úspěchy vinařů v Londýně, San Franciscu i maďarské Tokaji

Břeclavsko – Vinaři přivezli z Londýna desítky medailí, slavili historický úspěch moravských vín v USA a  tři zlaté a tři stříbrné medaile získali v prestižní mezinárodní O.I.V. soutěži Vinagora 2014 v Maďarsku

Další v řadě prestižních mezinárodních soutěží, na které se se svými nejlepšími víny každoročně prezentují také moravští vinaři, se konala v Londýně.

Účast na letošním ročníku Decanter World Wine Awards vynesla ocenění pro 82 vín moravských a českých vinařů. Jednu zlatou medaili doplnilo 17 stříbrných a 45 bronzových medailí a 19 diplomů.

Zlatou medaili z Decanter World Wine Awards si přivezlo vinařství Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský 2012 ledové víno. Znovín získal ještě jednu stříbrnou za Tramín červený 2013 výběr z hroznů a jednu bronzovou medaili za Cabernet Sauvignon 2013 pozdní sběr.

Neméně úspěšná byla i další vinařství. Zámecké vinařství Bzenec si přivezlo pět stříbrných a dvě bronzové medaile, Vinařství Tomáš Krist z Milotic získalo tři stříbrné a čtyři bronzové medaile, Vinařství Josef Dufek ze Svatobořic-Mistřína přivezlo dvě stříbrné a čtyři bronzové medaile.

Naprázdno nevyšli ani vinaři z Břeclavska. Petr Skoupil z Velkých Bílovic se může pochlubit trojicí bronzových medailí za Sauvignon 2013, pozdní sběr, Tramín červený 2012, pozdní sběr a Zweigeltrebe Exclusive 2011. Tři bronzy má i vinařství Sonberk za cuvée Chardonnay-Rulandské Šedé 2012, Pálavu 2012 a Sauvignon 2012.

Čtyři bronzové medaile putují do Rakvic – Pavel Binder je získal za Sauvignon 2013, pozdní sběr, a Zweigeltrebe 2013, Vinařství Vajbar za Muškát Moravský 2013 a Pálavu 2013. Úspěch Rakvických podtrhla Réva Rakvice stříbrnou medailí za Sauvignon 2013, pozdní sběr.

Vinofol z Novosedel se může pyšnit stříbrnou medailí za Rulandské bílé 2012, pozdní sběr a bronzem za Zweigeltrebe 2013, pozdní sběr.

Dvě bronzové medaile získalo i tvrdonické Vinařství Čech za Neuburské 2013, pozdní sběr, a  Rulandské Šedé 2013, pozdní sběr.

Château Lednice má stříbro za Grand Chateau, slámový Hibernal 2012, vinařství Gotberg získalo stříbrnou medaili za Sylvánské zelené 2012, pozdní sběr, Víno Mikulov bronz za Sauvignon 2012, Sommelier Club, pozdní sběr, Vladimir Tetur z Velkých Bílovic bral bronz za Sylvánské zelené 2013, pozdní sběr, stejně jako Vinařství Volařík z Mikulova za Rulandské Bílé 2012.

„Decanter World Wine Awards patří svým obsazením mezi největší soutěže vín na světě, a proto jsme rádi, že se naši vinaři zapsali do výsledkových listin tak vysokým počtem vzorků. Soutěží vín je nespočet, ale je jen několik světových soutěží, jejichž ocenění lze bez váhání považovat za garanci prvotřídní kvality. Decanter World Wine Awards mezi takové soutěže nepochybně patří, a medaile nalepené na lahvích proto mohou posloužit spotřebitelům jako spolehlivé vodítko při nákupu,“ komentoval Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra.

Historický úspěch moravských vín v USA

VALTICE – Moravští a čeští vinaři se letos již posedmé zúčastnili mezinárodní soutěže San Francisco International Wine Competition. Letošní ročník přinesl našim vinařům historicky největší úspěch.

Celkem si ze zámoří přivezli 92 medailí, z toho neuvěřitelných 10 velkých zlatých medailí, sedm zlatých, 36 stříbrných a 39 bronzových.

Obrovský úspěch zaznamenaly Vinařství Petr Vacenovský a Vinice Hnanice. Petr Vacenovský z Ratíškovic získal ocenění za nejlepší Ryzlink rýnský soutěže, a to se svým Ryzlinkem rýnským 2013 pozdní sběr. Vinice Hnanice si rovněž odvezla ocenění za nejlepší víno mezi „ostatními odrůdami“, tedy odrůdami ze světového úhlu pohledu méně obvyklými, a to se svým Irsai Oliver 2013 pozdní sběr.

„Ocenění za nejlepší Ryzlink rýnský je velmi cenné a je dokladem, že si i v tak mimořádně nabité kategorii dokážeme prosadit a naši vinaři vyrábí ryzlinky rýnské té nejvyšší světové úrovně. Vedle toho vítězství Irsai Oliver jako by k tomu dodávalo, že kromě vysoké kvality nejoblíbenějších světových odrůd vyniká naše vinařství také neobyčejnou odrůdovou rozmanitostí, která nepřestává světové sommeliery překvapovat svou atraktivitou a špičkovou úrovní,“ komentuje úspěchy ing. Marek Babisz, hlavní sommelier Salonu vín ČR.

Další velké zlaté medaile získali Vinice Hnanice za Veltlínské zelené 2013 VOC, Pavel Binder z Rakvic za Sauvignon 2013 pozdní sběr a Cuvée Binder Elegance 2013 kabinetní víno, Vinařství Maděrič z Moravského Žižkova za Sauvignon 2013 pozdní sběr, Vinařství Lacina z Velkých Pavlovic za Dornfelder 2013 jakostní víno, Vinařství Petr Skoupil z Velkých Bílovic za Rulandské šedé 2013 kabinetní víno a za Dornfelder 2011 pozdní sběr a Znovín Znojmo za Ryzlink rýnský 2013 výběr z cibéb

„Celkový zisk deseti velkých zlatých medailí je fenomenálním úspěchem našich vinařů, kterého se za Atlantikem ještě nikdy nepodařilo dosáhnout. Do soutěže se přihlásilo celkem 123 vín, z nichž získalo nějakou medaili 92 z nich, tedy skoro 3 celkově přihlášených. Jde o velké individuální úspěchy konkrétních vinařství, ale takto vysoký podíl oceněných vín samozřejmě vypovídá mnohé i o moravském a českém vinařství jako celku.“ říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, které účast našich vín organizačně zajišťovalo. „Řada našich vinařství má ambici prosadit se na americkém trhu a s vizitkou světové první ligy ze San Francisco International Wine Competition jim to nepochybně půjde o to lépe,“ dodává Krška.

Mezi zlaté medailisty patří Chateau Bzenec, Rodinné vinařství Košut, Vinařství Sonberk, Vinařství U Kapličky a Vinařství V & M Zborovský.

Soutěže San Francisco International Wine Competition se letos zúčastnilo více než 4.500 vín z celého světa.

Vinaři přivezli medaile také ze soutěže v Tokaji

Tři zlaté a tři stříbrné medaile získali naši vinaři prestižní na mezinárodní O.I.V. soutěži Vinagora 2014 v Maďarsku, která se letos konala v atraktivním regionu Tokaj.

Celkem získala ČR tři zlaté medaile – dvě získal Znovín Znojmo za Pinot Gris (Rulandské šedé), pozdní sběr, 2013 a druhou za Ryzlink rýnský, výběr z bobulí, 2013. Třetí zlatou medaili obdrželo Vinařství U Kapličky za Ryzlink rýnský  2013 z řady Víno Dalibor.

Znovín získal také dvě stříbra za SauvignonTropic 2013 a Sauvignon Green 2013; Vinařství U Kapličky stříbro za Pálavu 2013 z řady Víno Dalibor.

„Výborná organizační i odborná úroveň, vyvážené složení hodnotících komisí i originální maďarský počítačový systém iWines pro hodnocení vín řadí tuto soutěž mezi světovou elitu“, říká Pavel Krška, ředitel Národního vinařského centra, který se hodnocení zúčastnil jako jeden z porotců. Národní vinařské centrum zajišťovalo také společnou účast vín na této soutěži.

Celkem se soutěže zúčastnilo 585 vín z 18 zemí světa, z nichž 17 reprezentovalo Českou republiku.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

LISTOVÁNÍ S LUKÁŠEM HEJLÍKEM VE VINAŘSTVÍ BARAQUE: Holčička a cigareta

Čtvrtek 13. června 2024, začátek ve 18.30 hodinVinařství Baraque, Hodonínská 12, Velké Pavlovice Účinkují: Petra …