Nová lázeňská kolonáda v Lednici - foto Jiří Holobrádek

Turisty jižní Morava láká stále víc

BRNO (juh) – Údaje o loňském vývoji cestovního ruchu v České republice, které zveřejnil Český statistický úřad, potvrdily trend, pozorovatelný výrazně zejména v druhém pololetí loňského roku. V počtu hostů, ubytovaných v hromadných ubytovacích zařízeních, zaznamenal Jihomoravský kraj největší růst ze všech regionů České republiky.

S počtem 1,511.991 hostů si jižní Morava stále drží druhou pozici za hlavním městem Prahou. Zatímco v celé ČR se počet ubytovaných hostů zvýšil o 1,5 %, v Jihomoravském kraji o 5,9 %. Také v počtu přenocování byl nejvyšší nárůst (o 6,3 %) zaznamenán v Jihomoravském kraji.

„Tyto informace o loňském oživení v cestovním ruchu by byly ještě zajímavější, kdyby se do statistických přehledů dostali ti, kdo se ubytovávají v jihomoravských vinařských obcích v soukromých apartmánech. Vinařská turistika, která je naším trumfem v soutěži s regiony tradiční lázeňské nebo lyžařské turistiky, zažívá totiž v poslední době skutečně dynamický růst,“ komentovala statistická čísla ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava Zuzana Vojtová.

Příznivý vývoj na jižní Moravě je podle ní, kromě celkového hospodářského oživení v České republice, výsledkem synergického působení řady faktorů. Mnoho bylo vykonáno v marketingu kraje a při vytváření komplexních turistických produktů. Díky vynalézavé nabídce jihomoravských kongresových zařízení a hotelů bylo oživení zaznamenáno i v incentivní turistice, mnoho bylo investováno také do atraktivnější nabídky dvou jihomoravských lázeňských areálů v Hodoníně a zejména v Lednici, kde kraj vybudoval kolonádu, spojující lázně s centrem obce a zámeckým parkem. Lednický zámek vloni navštívilo 373 tisíc lidí, což je o 42 tisíc více než v roce 2013 a představuje to nejvyšší návštěvnost ze všech objektů spravovaných Národním památkovým ústavem v ČR.

V kraji přibylo atraktivních cílů – Hvězdárna a planetárium Brno rozšířila svoji nabídku o unikátní digitárium, v Pasohlávkách byl otevřen svět vodních atrakcí, využívající tamní termální pramen, v posledním čtvrtletí roku se rozrostl seznam skutečně přitažlivých cílů o Moravské vědeckotechnické centrum VIDA! a po památkové obnově také o vilu Stiassni – další z atraktivních brněnských rezidencí, kterou projektoval klasik funkcionalismu Ernst Wiesner.

„To jsou však spíš přísliby do budoucna, jejichž vliv na poptávku po turistických cílech jižní Moravy se plně projeví teprve v letošním roce. Přibudou k nim také další cíle – rekonstruované barokní divadlo a zámecká jízdárna ve Valticích, Multifunkční centrum v Lednici, vybudované v bývalých zámeckých konírnách, nový archeopark v Pavlově a samozřejmě také další významná dominanta brněnské rezidenční architektury – Löw-Beerova vila v Černých Polích, která bude otevřena v polovině roku,“ dodává ředitelka Centrály cestovního ruchu Jižní Morava. Růst počtu přenocování v kraji bude podle ní do značné míry záviset na spolupráci turistických cílů, ubytovacích zařízení, cestovních kanceláří, organizátorů kulturních a společenských akcí a všech, kdo se mohou podílet na vytváření vícedenních programů pro turisty.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …