Trenér-rodič-hráč/ka

Jana Vališová

 V podvečer 14. listopadu 2018 se ve VIP místnosti na zimním stadionu v Břeclavi uskutečnila přednáška na téma komunikace „Trenér – rodič – hráč/ka.“ Pozvání klubu přijal regionální trenér Českého hokeje pan Oldřich Kališ, který je dlouholetým trenérem mládeže. Během své trenérské kariéry vedl žákovská, dorostenecká extraligová družstva a mládežnické výběry. Nyní jako regionální trenér, který spadá pod Český hokej (bývalý Český svaz ledního hokeje), spolupracuje s trenéry do malých klubů, metodicky je vede, školí i ostatní trenéry v klubech, kontroluje tréninkové procesy a snaží se pomoci, kde je potřeba. Český hokej se nyní ve své činnosti kromě materiální, vzdělávací a personální podpory hokejových klubů zaměřil také na osvětu a komunikaci s rodiči hráčů/hráček. V průběhu sezóny na zimních stadionech pod záštitou Českého hokeje probíhají náborové akce „Pojď hrát hokej“. Téma přednášky v Břeclavi byla komunikace mezi trenérem, rodičem a hráčem/hráčkou. V HC Lvi se domníváme, že toto téma je velmi aktuální, a proto vedení klubu HC Lvi Břeclav se rozhodlo pozvat regionálního trenéra, aby na toto téma s rodiči břeclavských hokejistů a hokejistek pohovořil.

Na zimním stadionu v Břeclavi se sešli trenéři a skupina asi dvaceti rodičů, které dané téma zajímalo. Trenér Kališ nejprve nastínil, jak funguje jeho role regionálního trenéra Českého hokeje, jakým způsobem spolupracuje s HC Lvi, co se po trenérech v klubech vyžaduje a jak se na toto dohlíží. Pro rodiče popsal, jak by měl vypadat dobrý trénink, zhodnotil tréninky dne, které při této příležitosti v Břeclavi shlédl. Jaký je současný stav Českého hokeje, a že je za dobu jeho působnosti znát jistý progres.

Následně se zaobíral tématem komunikace trenéra k hráči, k rodiči. Trenér má velmi důležitou úlohu v rozvoji hráče/hráčky. Je důležité, aby se neustále vzdělával, připravoval. V této otázce se trenérům snaží být Český hokej nápomocen. U témata hráče popsal, že hokej se snaží u hráčů zaměřit na komplexní sportovní přípravu, poněvadž současným dětem chybí počet hodin pohybu týdně a jen trénink na zimním stadionu nestačí. Dnešním dětem chybí taktéž neorganizovaný pohyb, což na ledě například nahrazují tréninky ve stylu „rybník“. Vysvětlil, co je raná specializace, přetrénovanost a urychlení hokejového vývoje. Zdůraznil, že u dětí, aby je sport naplňoval, je zapotřebí chtíč, radost z pohybu, láska ke sportu a stádium mysli „flow“ (což znamená, že je činností pohlcen). U témata komunikace rodiče a trenéra je důležitý vzájemný respekt. Rodič i trenér jsou vzory pro hráče, hráčky a podle toho, jak se chovají, chová se i hráč, hráčka. U témata komunikace rodič a hráč/hráčka je důležitá pozitivní motivace a především nekoučovat, chválit, ale ne přehnaně. Na závěr téměř tříhodinového sezení, kdy již v průběhu výkladu probíhala otevřená diskuze, se s rodiči probraly otázky, na které by si měl rodič odpovědět a nad jimiž by se měl zamyslet.

Proč dávám dítě na hokej?
Co od hokeje očekávám?
Jak mohu svému dítěti co nejlépe pomoci?
Jak motivují své dítě do sportu?
Za co pochválím při tréninku, utkání?
Jak mám hodnotit výkon svého dítěte?
Jak komunikovat s trenérem, rodičem? 

A tyto otázky si jistě kladou rodiče dětí i u jiných sportů a měli by se nad nimi dobře zamyslet a spojit se svými  sport. jednotami a s Regionální radou České unie sportu ( RS ČUS ) s žádostí o informace a konzultaci.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Otevírání Lichtenštejnských stezek 2024

BŘECLAV V sobotu 27. dubna se opět otevřou Lichtenštejnské stezky, tentokráte se sejdeme na prostranství …