„Této sezony a play-off si vysoko cením, konkurence byla velká,“ tvrdí trenér Lvů Michal Konečný

Břeclav – Viditelně rozporuplné pocity se mísily v hlavě hlavního trenéra břeclavských hokejistů po oficiálním ukončení sezony. Na jedné straně totální vyhoření ofenzivy ve třech zápasech čtvrtfinále play-off s Přerovem a neobvykle rozsáhlá marodka, na straně druhé posun oproti loňské sezoně, kdy Lvi bojovali do posledního kola o záchranu soutěže. Pro kouče, jenž působí u áčka Lvů již pět let, přece jen převažují pozitiva. I díky pozitivnějšímu výhledu na příští sezonu.

I po pár dnech ve vás přetrvává zklamání z brzkého vyřazení?

Asi jo, mrzí mě to hodně, i když nám asi nikdo nevěřil. Přestože jsme měli hodně zdevastovaný manšaft, já jsem stále věřil, že právě Přerov můžeme potrápit více, než třeba Porubu. Ze tří zápasů nedat ani gól a dostat sedmnáct branek sice vypadá hrozivě, ale kdo zápasy viděl, musel uznat, že až tak jasná zase série nebyla, že jsme inkasovali ranec vždy v Přerově poté, co nám chybělo několik hráčů. První zápas jsme s nimi drželi krok třetinu, druhý prakticky celý a ve třetím utkání jsme drželi naději dvě třetiny. Jednoduše nám chyběla zkušenost, které má Přerov v týmu dost a dost.

Nedá se ale říct, že byste neměli šance, v každém zápase jste na brankáře vyslali více než dvacet střel…

Tady se to přelévá do hodnocení celé sezony. Už jsem zmiňoval, že pokud nedal gól někdo z trojice tahounů Červenka-Tobola-Kučera, nikdo z dalších hráčů je nedokázal pořádně nahradit. Na to jsme po Vánocích dojeli. Na druhou stranu, ani zmiňovaná trojice nemá s druhou ligou žádné bohaté zkušenosti, Červenka s Kučerou ji hrají druhým rokem, Tobola dokonce prvním, loni byl ještě junior. A i přesto dokázali být tahouni a mít téměř kanadský bod na zápas. Na produktivitě ale musíme zapracovat, to je jasné. Dali jsme nejméně gólů za poslední čtyři roky.

Výraznou roli na tom měla i rozsáhlá marodka v zadních řadách, ne?

Teď už se tomu můžu jen smát, ale co dělám hokej, nepamatuju si takovou smůlu. Od ledna nám vlastně vypadlo ze sestavy šest obránců z osmi a někteří jsou zranění ještě teď. V jednom nebo dvou zápasech mi opravdu zbyli na střídačce dva obránci a zbytek zaskakovali útočníci. A když se vám to stane v play-off proti nejsilnějšímu celku ligy, je jasné, že to bude cítit. Na to se ale nemůžeme vymlouvat, to se může stát každému.

Přesto asi uznáte, že tým měl na víc, než na konečné osmé místo. Při troše štěstí jsme týmy jako Opava nebo Nový Jičín letos mohli porážet.

Ano, to rozhodně. Začátek sezony jsme měli dobře rozjetý a věřím, že kdybychom zůstali kompletní, nemuseli bychom se třepat o osmé místo. Ale on je ten produktivní útok propojený právě i s tou obranou. Pokud není ta jistá, nestřílí od modré a útočníci nemají co dorážet. A nám chyběli ofenzivní obránci jako Svoboda, Vojáček nebo Dittrich. A druhá věc je znovu ta zkušenost, máme vzadu dvacetileté kluky, nejstaršímu z nich bylo pětadvacet. Když se podíváme na extraligu, kdo vládne bodování, nejzkušenější borci tam nejsou náhodou. O to víc si cením, že jsme se po špatné loňské sezoně dokázali opět zvednout a potřetí ze čtyř let pod panem Vašíčkem jsme to dotáhli do play-off, ačkoliv jsme měli věkový průměr okolo dvaadvaceti let.

A přesně to byl předsezónní cíl, takže alespoň to jste splnili.

Ano, musel jsem klukům za tuto sezonu poděkovat, pro mě osobně je to asi nejcennější umístění, protože ty předchozí play-off byly ve skupině Střed, kde ta konkurence nebyla tak kvalitní. Tady ve východní skupině teď nebylo slabého soupeře a i ten poslední dokázal potrápit týmy z vyšších pater tabulky. Stále musíme mít na paměti, že jsme nejchudší klub v soutěži. Navíc jsme objevili zase několik šikovných kluků, kteří by tu mohli zůstat i pro příští ročník.

Když už jste to zmínil, jak moc byste chtěl proměnit mužstvo do příští sezony?

S klukama, o které máme zájem i nadále, už jsem mluvil a o našem zájmu ví. Chci, aby tu to zdravé jádro zůstalo. Uvažuju, že bych ho vhodně doplnil o tři útočníky a dva obránce. Na letní přípravu ještě nečekám třicet lidí, letošní model, kdy tu bylo patnáct kluků a všichni tu prakticky zůstali, byl ideální. Ale pak se další přijdou ukázat v srpnu na led, jako každý rok. Bude přetlak, bude z čeho vybírat.

Když se ještě vrátíme k play-off, v tom vám Kometa také zkomplikovala brankářskou otázku. Klimeš nastoupil v extralize za Brno a už nemohl zasáhnout do play-off.

Bohužel, stalo se to a neuvědomil si to nikdo od nás ani z Komety. Brankář, který po 15. únoru naskočí ve vyšší soutěži, už se podle pravidel do nižší ligy nemůže vrátit. A přesně to se stalo, byť šlo jen o jeden extraligový zápas. Lukáš Klimeš si to alespoň vyzkoušel, stejně jako si Kozel, Vlček nebo Vojáček můžou ještě prodloužit sezonu v dresu juniorky Komety. To je jejich mateřský klub a tam je jejich hlavní povinnost. My si nemůžeme vyskakovat, jsme až ve druhé lize a můžeme být za Kometu rádi, že nám ty kluky posílají. Prostě se to stalo, a my jsme prakticky nemohli v play-off střídat brankáře. Šurda si ty zápasy v Přerově musel vytrpět až do konce.

Můžete už teď prozradit, jestli máte potvrzené nějaké odchody?

Na to je ještě brzy, ale zatím jsme nezaregistrovali zájem o naše hráče z vyšších soutěží. Samozřejmě je to vše o financích, kolik jich seženeme, a kolik budeme moct nabídnout hráčům nebo mému asistentovi Radku Hamanovi. Bylo super, že tu byl, přestože nebyl na všech trénincích. Měl jiný pohled na zápasy, na kluky, jinou povahu. On měl na starosti obránce, já útočníky. Strašně mi pomohl a doufám, že s námi zůstane i nadále.

Letos se nekonal ani tradiční „srandamač“ fanoušků proti hokejistům. Proč?

Popravdě, tým je zdravotně tak zdecimovaný, že by tam asi bylo dvakrát víc fanoušků, než samotných hokejistů. A druhá věc je, že jsme již zcela vyčerpali pronájmy ledů na tuto sezonu. Nezbyla nám bohužel ani hodina navíc, i proto jsme sezonu ukončili hned po vyřazení a dál netrénovali.

Měli jste již dvě jednání na břeclavské radnici. Změnil se nějak přístup města k hokeji?

Musím říct, že ano, sám jsem byl překvapený, jak moc. Snad se to po čtyřech letech otáčí k lepšímu. Věnovali nám spoustu času a měl jsem z těch setkání velmi pozitivní dojem. Dalo nám to chuť do další práce, protože kdyby se k nám město postavilo zády jako předchozí osazenstvo radnice, tak by si to pan Vašíček asi rozmyslel a příští rok hokej vůbec nebyl. Vím, že nám nemohou nabídnout mnoho, ale i to málo, čím nám přispějí třeba na dopravu, nám moc pomůže.

Čeká vás nyní nějaká dovolená? Kdy se znovu sejdete k letní přípravě?

Já se dočkám snad v dubnu týdne, kdy si vyjedu na hory. Jinak volno mít nemůžu, musíme spočítat a zúčtovat právě uplynulou sezonu, navíc už nyní jsem v kontaktu s možnými posilami, které bych chtěl přivést. Na letní přípravu se sejdeme 6. května, chtěli bychom kromě výběhů do okolí a atletického stadionu využít i krytý bazén plus třeba spinning. Bez té letní dřiny to prostě nepůjde.

Autor: Martin Daneš

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024

HOKEJ Mládež – výsledkové tabulky soutěží 2023-2024 REGIONÁLNÍ LIGA JUNIORŮ 2023/24 SK. 9-10 Název týmuZápasySkóreBody1SK …