Siófok – hlavní město jižního Balatonu

Břeclav–Siófok (Šiófok) Do maďarského Siófoku je to z Břeclavi po dálnici D2 do Bratislavy a dále přes Győr do Balatonfüredu (silnice 82) a trajekt z Tihány do Szantódu (přes Balaton) a pak směr Budapešť celkem 275 kilometrů, tedy 4 hodiny jízdy.

Siófok je nejrušnější lázeňská oblast na jižních březích Balatonu. Přitažlivost jižního břehu je zvýšena mělkou vodou a písečným dnem, čímž se stává oblíbenou destinací pro rodiny s dětmi. Siófok se stal opravdovým prázdninovým centrem po 2. světové válce, když zde bylo postaveno mnoho hotelů a letních sídel. Nyní je Siófok turistickým a obchodním centrem a také rybářským a navigačním centrem. Na Stříbrném břehu, na druhé straně přístavu, se kolem hotelů Ezüstpart a Korona nachází centrum. Pobřežní promenáda hned za pláží je místem pro cyklistiku, procházky a jízdní prostředky všeho druhu (rodinná jízdní kola, bringohinto atd.). Na promenádu navazuje klidná vilová čtvrť s pěknými prázdninovými domy. Skutečné centrum města se nachází 400 m odtud, přímo u vodárenské věže. Zde najdete mnoho bank s bankomaty, butiky, pekárnami, lékárnami a směnárnami.

Třicetitisícové městečko na jižním břehu jezera, zvané též „hlavní město Balatonu“, je jedním z nejoblíbenějších maďarských letovisek s bohatou nabídkou využití volného času přes den i večer, s dlouhými travnatými plážemi a cyklistickými stezkami. Najdeme zde též hřiště na tenis a squash, termální koupaliště, bohaté možnosti surfování a plachtění. Na různých místech podél jezera, včetně pláže Nagy si můžete pronajmout pramičku nebo plachetnici.

Významnou dominantou města je hezká stavba místní vodárny. Systém zdymadel, který byl částečně zbudován Římany v roce 292 a hojně využíván Turky v 16. a 17. stol., si můžete prohlédnout z Krúdy sétány (chodník poblíž přístaviště), nebo z Barossova mostu jižně od zdymadel. V jeho blízkosti se nachází velitelství maďarského námořnictva. Věž na západním výběžku vstupu do kanálu je meteorologická observatoř Národní meteorologické služby. Balaton může být někdy pěkně nepříjemný, když se zveden vítr, a proto zde funguje systém varovných signálů.

Místní pláž je rozdělena Siofóckým vodním kanálem na dvě části a to na Zlatou a Stříbrnou. Obě pláže až na výjimky nabízejí travnaté pobřeží s mnoha zde umístěnými restauracemi, kempy, hotely a zábavnými zařízeními. Návštěvník by si určitě neměl nechat také ujít návštěvu místního přístavu, který se nachází v ústí vodního kanálu a poskytuje možnost si vypůjčit lodě nebo skútry, nebo zde nastoupit na výletní loď či trajekt na poloostrov Tihany.

Zdroj: RQS

mag1mag3        OLYMPUS DIGITAL CAMERA

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Každodenní život legionářů v Rusku

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav středa 17.4.2024/ 18:00  Historická přednáška Bc. Petra Holobrádka z cyklu Břeclavsko …