Vizualizace rekonstruovaného náměstí

Setkání pod nebem zastupitelé smetli ze stolu, rekonstrukce náměstí nebude.

Hustopeče – Dukelské náměstí v Hustopečích se rekonstruovat nebude. Projekt s názvem Setkání pod nebem včera zastupitelé na svém třetím zasedání definitivně sklidili ze stolu, když patnácti hlasy neschválili podepsání smlouvy o dotaci z Regionálního operačního programu.

Dotace měla být ve výši asi 5,5 milionu korun, předpokládaná cena projektu byla předběžně vyčíslená na 10 milionu korun, nabídková cena od stavební firmy se však nakonec vyšplhala téměř na 13 milionů korun. Nabídka by kvůli nadlimitní ceně mohla být podle některých zastupitelů napadnutelná. Rozdíl by navíc musel být uhrazen z pokladny radnice, město by tak zatížila vysoká finanční spoluúčast na projektu. To byl jeden z hlavních důvodů, proč nakonec zastupitelé od změn na náměstí odstoupili. Dalším podstatným důvodem byl časový pres.

„Nikdo z nás neodmítá projekt jako takový. Dali jsme však dohromady komisi ve složení starostka, místostarosta, vedoucí finančního odboru, projektové manažerky a investiční technik města a rozebírali jsme 21. prosince 2014 ze všech stran rizika projektu. Rizika musíme zvážit, v tuto chvíli jsou pro naše město obrovská,“ uvedla starostka Hana Potměšilová (Sdružení nestraníků).

Její vyjádření doplnila projektová manažerka města Eva Bohutínská. „Je zde časové riziko, kdy projekt musí být hotový do konce srpna 2015, musíme počítat také s rozmary počasí a případnými archeologickými nálezy. Dále je tu také riziko finanční, i kdybychom vyhlásili nové výběrové řízení, nevíme, zda by byla cena vyšší nebo nižší,“ uvedla.

Opoziční zastupitel Jiří Kadrnka (ODS) vytkl současnému vedení radnice liknavost, jejímž důsledkem je podle něj nedostatek času k realizaci projektu. „Podle mě rada města vsadila pouze na jednu kartu, řekla si: „Však zastupitelstvo to neschválí“. Způsobili jste tak časovou ztrátu od svého zvolení do funkce, plus minus 74 dní. Teď nás tlačíte do rozhodnutí – my jsme to projeli, tak vy to zrušte,“ řekl na jednání.

Starostka Hana Potměšilová postup obhajovala tím, že i kdyby termíny na sebe ideálně navazovaly, pořád je riziko příliš vysoké. Například i z hlediska toho, že není uzavřena situace v nemocnici, která je pro město obrovskou zátěží. Alternativou by mohlo být zrealizování pouze části projektu, například pouze posílení kapacity odběru elektřiny. Investiční technik města cenu této části projektu vyčíslil zhruba na dva miliony korun. „Tohle určitě realizovat budeme,“ slíbila Potměšilová.

Podrobnou diskuzi vedli zástupci města o projektu Setkání pod nebem už 11. prosince 2014. Tehdy zastupitelé na začátku jednání uzavření smlouvy také zamítli. Opoziční zastupitelé však vyzývali k třetímu kolu na dodavatele s možností vysoutěžit výhodnější cenu a smlouvu o dotaci podepsat. Na konci zasedání zastupitelé tuhle výzvu opozice vyslyšeli a své prvotní hlasování jedenácti hlasy revokovali, smlouvu tak po dlouhých debatách schválili. Dnes ovšem své rozhodnutí vzali opět zpátky. Dukelské náměstí tak v nejbližší době svou podobu zásadně nezmění.

„Navrhneme činnosti komisím, které by se mohly zabývat tímto projektem a jeho dílčími částmi. Prostor vyjádřit se by mohli dostat i samotní občané,“ řekla závěrem starostka města.

Projekt Setkání pod nebem počítal s obnažením základů starého gotického kostela, v jehož půdorysu měl vzniknout malý amfiteátr, dále měl být navýšen podíl zelených ploch, laviček, přidat se měly vodní prvky. Součástí projektu bylo i posílení elektroinstalace potřebné pro pořádání větších kulturních akcí. Podle prvních plánů mělo být kompletně hotovo už na začátku října 2014, před 20. jubilejními Burčákovými slavnostmi.

-jal-

Vizualizace2hust-700x355

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …