Malérečka Marie Švirgová z Lanžhota si prohlíží vystavené krojové součásti. Foto: Jaroslav Švach

Semináře nabídly informace o krojích z Podluží a Hodonínska

 REGION – Místní akční skupina Dolní Morava ve spolupráci s Místní akční skupinou Živé pomezí Krumlovsko-Jevišovicko uspořádaly semináře Kroje na Podluží a Hodonínsku.

Semináře se opakovaně uskutečnily o nedělích 21. září, 5. října a 19. října vždy v prostorách kulturního domu v Josefově. Zájemci, kterých bylo na každém semináři průměrně třicet, se prostřednictvím semináře seznámili s celou řadou zajímavých informací o historické i současné krojové výbavě v obcích na Podluží a Hodonínsku. Praktickými ukázkami byly prezentovány postupy při přípravě, oblékání a následném uchování jednotlivých krojových součástí u mládežnických a dětských krojů.

Během semináře proběhly také ukázky výroby krojových součástí ze strany regionálních výrobců. Seminářů se účastnili jak začínající a méně zkušení zájemci o tuto problematiku, ale také

zkušenější, kteří o krojích a jejich používání již něco věděli a chtěli si pouze znalosti osvěžit a doplnit. Přednášky s promítáním ukázek různých krojů vedli Lenka a Mirek Havlíkovi z Lužic a s nimi spolupracovaly například známá zpěvačka z Tvrdonic Julie Kučerová – Severinová nebo malérečka Marie Švirgová z Lanžhota a další.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dětské hody 2024

PODIVÍN / Hodový plac 25. 5. 2024 15:00 – 19:00 Voděnka Podivín ve spolupráci s …