Bolen dravý foto:archív

Rybáři vyrazili minulý týden na dravce

BŘECLAVSKO – Minulý týden se rybáři konečně dočkali. 16. června byla zahájena sezona lovu dravců.

Tímto dnem končí hájení většiny našich významných rybích dravců (sumec velký, štika obecná, bolen dravý, candát obecný). Od čtvrté hodiny ranní už postávali kolem řeky Dyje v Břeclavi ti největší nadšenci, kteří se rádi vzdali několika hodin spánku.

Po dlouhé době vyrazily stovky nadšenců sportovního rybolovu k řekám s woblery a třpytkami. Dalšími oblíbenými umělými nástrahami jsou různé gumové napodobeniny  vodních živočichů (twistery, ripery, smáčci, nymfy a jiné). No a z přirozených nástrah rybám samozřejmě nejvíc chutnají živé i mrtvé rybičky nebo jejich části. Tak chytají ti, kteří se nechtějí trmácet kilometry kolem vody a pořád dokola nahazovat a vytahovat šidítka. Sednou si pěkně do křesílek, nahodí rybky do vody a čekají. Přívlač je taková sportovnější disciplína, i šetrnější k rybám, protože mají háčky většinou chycené na kraji tlamy, kdežto u lovu na rybky je to spíše naopak. Stále oblíbenějším způsobem lovu se stává také muškaření.

V Dyji narazíte z dravých ryb nejčastěji na boleny, candáty, sumce, štiky a okouny. V zimních měsících je častým úlovkem mník jednovousý. Zajímavostí je výskyt candáta východního, který se v ČR objevuje právě jen na dolní Dyji a Moravě. Nedorůstá takové velikosti jako candát obecný, jeho hejna jsou však mnohdy velmi početná.

Zahájení sezony lovu dravců má také své rituály. „První chycená ryba by se měla pustit zpět do vody. Toto nepsané pravidlo dodržuji i já. Kolega, který chytal kousek ode mne, ale rybu zpět nepustil. Hned na to utrhl woblera asi za 250 korun,“ popisuje letošní „rybí pomstu“ s úsměvem jeden z rybářů, který však své jméno nechtěl proslavit v novinách.

O nás Lidka Pavlovová

Lidka Pavlovová
tel.: 606 181 839 e-mail: pavlovova@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Poplatky zaplatí Břeclavané pohodlně již v druhém platebním kiosku

BŘECLAV Už druhý platební kiosek slouží na Městském úřadě Břeclav. Lidé mohou jeho prostřednictvím pohodlně …