Roadshow podpoří prevenci rakoviny

BŘECLAV (juh) – Nejúčinnějším lékem proti rakovině je prevence. Takové je hlavní poslání speciální roadshow, která v úterý 3. března dorazí i do Břeclavi.

Na počátku roku 2014 Ministerstvo zdravotnictví ČR ve spolupráci se zdravotními pojišťovnami zahájilo projekt Systém podpory prevence vybraných nádorových onemocnění v ČR – Screeningové programy, který je financován ze zdrojů Evropské unie a částečně ze státního rozpočtu. Se začátkem roku 2015 odstartovala již třetí etapa tohoto projektu, jehož cílem je zvýšit návštěvnost preventivních vyšetření tří nejrozšířenějších nádorových onemocnění v České republice – rakoviny tlustého střeva a konečníku, rakoviny prsu a rakoviny děložního čípku.
Projekt podporuje celorepubliková informační kampaň, jejíž součástí je i osvětová roadshow. Ta se v únoru již po třetí rozjela po České republice a navštívila již Hradec Králové a České Budějovice. Její další zastávkou bude Břeclav (3. března od 15.00 do 18.00 hodin v Shopping centru na ulici J. Palacha).
Roadshow je informační a osvětová akce, která pomáhá zvýšit povědomí veřejnosti o důležitosti prevence rakoviny. Za účasti významných lokálních osobností a odborníků z řad lékařů nabízí osvětový program, který všem přítomným poskytne informace o možnostech prevence vybraných nádorových onemocnění a návštěvě screeningových programů. Odborníci jsou po celou dobu roadshow k dispozici všem příchozím, kteří s nimi mohou konzultovat své individuální dotazy.
Příchozí budou na roadshow také moci napsat svým blízkým osobní vzkaz a motivovat je tak k návštěvě preventivního vyšetření stejně tak, jako to v informační kampani dělají Chantal Poullain, Ilona Svobodová a Jan Čenský.
Další informace k roadshow najdete na webu ministerstva zdravotnictví www.bezrakoviny.cz
Rakovina tlustého střeva a konečníku, rakovina děložního čípku a rakovina prsu jsou dlouhodobě nejrozšířenějšími typy rakoviny u nás. Každoročně si jejich diagnózu vyslechne 16.000 obyvatel České republiky, 6.400 z nich zemře. Screeningové programy jsou cestou, jak snížit tato hrozivá čísla. Včasné odhalení nádorového onemocnění totiž markantně zvyšuje šanci na uzdravení pacienta. Roadshow motivuje občany, aby se postavili vlastnímu strachu z případného pozitivního výsledku vyšetření, protože právě to je totiž prvním krokem k uzdravení.  Všechny pojišťovny po celou dobu trvání projektu adresně zvou občany z nejvíce ohrožených skupin. Celkový počet oslovených by měl dosáhnout až 3,6 milionu osob. Informační kampaň včetně roadshow významně podporuje proces adresného zvaní a zvyšuje osvětu občanů České republiky.
„Rád bych osobně požádal občany, aby nepodceňovali prevenci rakoviny a využili možnosti screeningových vyšetření. Pokud dojde k včasnému zachycení nemoci, znamená to i vysokou šanci na záchranu života. Věřím, že probíhající projekt pomůže zvýšit návštěvnost screeningových center a že občané využijí tuto jedinečnou možnost, jak důkladně pečovat o své zdraví,“ řekl ministr zdravotnictví Svatopluk Němeček. 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …