Rekapitulace 26. ročníku Memoriálu Ivana Hlinky

Historie turnaje – stručná rekapitulace

Memoriál Ivana Hlinky navazuje na Světový pohár juniorů či Pacifický pohár, pořádaný od roku 1991 v Japonsku. Od roku 1997 probíhá v České republice a na Slovensku, jméno legendárního hokejisty a trenéra Ivana Hlinky nese od roku 2004.

Memoriál Ivana Hlinky, kterého se účastní hráči do osmnácti let, je prestižní přehlídkou hokejových talentů z Evropy a zámoří. Jeho tradičními účastníky jsou celky České republiky, Finska, Kanady, Ruska, Slovenska, Švédska, Švýcarska a USA.

Nejúspěšnějším účastníkem turnaje je Kanada s dvacíti prvenstvími, třikrát zvítězilo Rusko resp. Sovětský svaz, jednou hokejisté Spojených států a Švédska a letos po prvé Česká republika.

Ivan Hlinka Memorial Cup nese tento současný oficiální název od roku 2012, kdy byl přejmenován. Dříve se turnaj nazýval Memoriál Ivana Hlinky.

 Přehled medailí ze všech 26 ročníků

Stát Zlato Stříbro Bronz Celkem
Kanada 20 2 1 23
Rusko/SSSR 3 4 8 15
USA 1 9 3 13
Česká republika 1 7 4 12
Švédsko 1 2 5 8
Finsko 0 2 2 4
Slovensko 0 0 2 2
Japonsko 0 0 1 1

 Osmnáctka vyhrála poprvé v historii Memoriál Ivana Hlinky

Česká reprezentace U18 vyhrála poprvé v historii Memoriál Ivana Hlinky. Ve finále vrátila hokejistům Spojených států porážku z úvodní části, v semifinále vyřadila v prodloužení Švédsko, v základní skupině si poradila s hokejisty Finska a Švýcarska. V přípravném utkání porazila v prodloužení také Kanadu, která předtím na Memoriálu triumfovala osmkrát v řadě.

„Pro mladé reprezentanty je to vynikající start do sezóny, která vyvrcholí světovým šampionátem ve Slovensku a draftem NHL,“ uvedl prezident ČSLH Tomáš Král. „Bude záležet jen na nich a jejich práci, jak se v dalším průběhu sezóny prosadí. Výbornou práci odvedl při premiéře i realizační tým v čele s Václavem Varaďou.“

Memoriál Ivana Hlinky je nejlépe obsazeným turnajem osmnáctiletých mimo mistrovství světa a v minulosti se na něm představily hvězdy jako Sidney Crosby, Steven Stamkos, Jevgenij Malkin nebo Alexandr Ovečkin. Česká reprezentace na něm až dosud vybojovala sedmkrát druhou a čtyřikrát třetí příčku, na prvenství nedosáhly v minulosti ani výběry, jejichž oporami byli třeba Tomáš Plekanec, Michael Frolík, Jiří Novotný, Ondřej Němec, Milan Michálek, Ondřej Pavelec, Martin Hanzal, Michal Neuvirth, Jakub Voráček, Ondřej Palát, Petr Mrázek, Tomáš Hertl nebo David Pastrňák.

Zatímco v letech 2006-2011 postoupil český výběr do semifinále jedinkrát, v posledních pěti ročnících chyběl mezi čtyřmi nejlepšími pouze jednou, přičemž v roce 2016 vybojoval první, v roce 2014 druhou a v roce 2013 třetí příčku.

„Od roku 2009 vzrostl objem financí, které investujeme do mládežnických reprezentací téměř dva a půl krát, z 19,5 na 47,2 miliónu korun,“ doplnil Tomáš Král. „S nejsilnějšími soupeři absolvujeme o 70 % utkání více než v minulosti a náš reprezentační program snese srovnání s nejlepšími. Prvenství na Hlinkově memoriálu je potvrzením správnosti nastoupené cesty a současně výzvou, abychom v ní pokračovali.“

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Nákup, hledaný a jízda

BŘECLAV (11.6.2024) – Po delší odmlce něco krátkého. Strážníky požádala o pomoc žena, které byly …