Obec Rakvice již vydala dvě knihy. Foto: Jiří Holobrádek

Rakvické děti: Ztratily se jako rosa na květu

RAKVICE  – To je nápis na mohyle utonulých dětí na rakvickém hřbitově. Tato tragická událost se stala 26. května 1936 ve vlnách rozvodněné řeky Dyje, kde na školním výletě zahynulo 31 rakvických dětí.

O tomto neštěstí bylo již napsáno hodně, bylo složeno několik básní, natočen film, ale podrobně tuto událost zdokumentoval až Miroslav Vajbar ve své knize Školní výlet, která vyšla minulý týden a je k mání na rakvické radnici za pouhých 130 korun.

Většinu svého aktivního života jste strávil v poštorenské Transportě, jak jste se dostal ke psaní knih?
Otec byl v Rakvicích 26 let kronikářem. Když v roce 2000 zemřel, zůstala po něm spousta různých dokumentů, novinových výstřižků, fotografií, popisů různých událostí a dalších materiálů. Leželo to u nás v rodinném domě v Rakvicích v knihovně a když jsem šel do důchodu, rodinná rada rozhodla (mám pět bratrů), že umím s počítačem, tak abych se na to podíval. Převezl jsem materiály do svého bytu v Poštorné a začal je studovat a chytilo mě to. Jako první jsem vytvořil náš rodokmen. Začal jsem obcházet lidi, archivy a studovat kroniky. Zjistil jsem, že první Vajbaři se v Rakvicích objevili již v roce 1717.

A pak už jste se pustil do první knihy?
Ano, při pátrání v kronikách a archivech jsem nacházel spoustu dalších zajímavých materiálů, které se vážou k historii Rakvic a které jsem si zaznamenal. Seznámil jsem se také s emeritním ředitelem mikulovského archivu Emilem Kordiovským z Břeclavi, který je v tomto oboru profesionálem a ten mi dal pár rad, jak na to. Pak jsem se spojil s rakvickým rodákem Zdeňkem Filípkem, jednatelem společnosti Europrinty, se kterým jsme si domluvili spolupráci při vydávání. Přestože naše rodina nebyla bohatá, otec pracoval v JZD jako traktorista, našetřil si prostředky na fotoaparát a nafotil mnoho krásných fotografií z Rakvic. Napadlo mě obejít ta místa, kde otec fotil (inspiroval mě na internetu jeden Američan), nafotit ta místa znovu a udělat z toho výstavu. Výstava se líbila, a tak jsem šel dál. Rozhodl jsem se ty fotografie, které dokumentovaly Rakvice v minulosti a nyní, vydat knižně. A tak vznikla kniha Rakvice kdysi a v roce 2011, která má 800 fotografií s popisky.

Vydání knihy něco stojí. Kdo to sponzoroval?
Jak již jsem uvedl, výstava fotografií se líbila a můj záměr vydat ji knižně zaujal zastupitelstvo Rakvic. A ne jenom tuto knihu, poněvadž jsem předložil více témat, byla z toho nakonec celá edice. Po zvážení všech pro a proti, kdy nám také vyšel vstříc s výhodnými cenami při realizaci tohoto záměru rakvický rodák Zdeněk Filípek, zastupitelstvo návrh schválilo s jednou podmínkou, že až se prodejem zaplatí jedna kniha, může se pokračovat na další. Na první knihu uvolnilo zastupitelstvo čtvrt milionu. Měl jsem z toho strach, ale za tři měsíce se prodalo 600 kusů (za 330 Kč jedna) a to mě naladilo k vydání druhé knihy.

Která byla ta druhá?
Knihu Školní výlet jsem chtěl vydat až za dva roky, poněvadž ta nešťastná událost má 80. výročí, ale brácha Petr, který je v Rakvicích starostou, mě přemluvil, abych ji vydal co nejrychleji. Nebyla to práce lehká, když jsem navštěvoval ty nejstarší lidi, kteří měli na utonulé rodinné vazby, někteří to brali ještě velmi emotivně. Při kulatých výročích této tragedie vycházely články v novinách a časopisech, někdy i s očitými svědectvími žijících pamětníků. Protože tato tragedie nebyla dosud podrobněji zdokumentována, rozhodl jsem se, že napíši tuto knihu. Při pročítání jak dobových novin, tak vzpomínkových článků jsem zjistil, že téměř ve všech byly chyby. V roce 2011 navštívil Rakvice pan Liška z Hradce Králové, jehož otec Karel Liška byl v roce 1936 nadstrážmistrem a velitelem četnické stanice v Rakvicích. Po neštěstí prováděl výslechy zachráněných dětí, učitelů a několika dalších lidí, kteří byli svědky této události, a sepisoval s nimi protokoly. Pan Liška mladší měl opisy těchto dokumentů a daroval je obci Rakvice. Tyto dokumenty jsou hlavním zdrojem objektivních informací, knihy Školní výlet. Nechť je tato kniha nejen vzpomínkou na onu tragickou událost, ale i dokladem toho a poučením, co všechno se může stát při souhře různých okolností ve spojení s lehkomyslností.

O jakých tématech chcete ještě napsat?
Připravuji z edice o Rakvicích knihy Vzlet a pád Sokola z bohaté činnosti tělovýchovného spolku Sokol. Dále to bude publikace o nejznámějším rakvickém rodákovi Eduardu Kornyšlovi, o němž jsem nalezl spoustu zápisů v archivech. Má nyní 190. výročí narození. Pak to bude kniha o vývoji zemědělství v Rakvicích, Kroj kdysi a dnes, Vinařství a rakvické sklepy a ještě snad Dějiny obce.

O nás Jaroslav Švach

Jaroslav Švach
tel.: 606 727 242 e-mail: svach@tydenik-breclavsko.cz

Mohlo by se vám líbít

Karel Křivánek – Pozdní sklizeň

BŘECLAV / synagoga Břeclav 10. 05. – 23. 06. 2024 / vernisáž výstavy 9. 5. …