Rady do zahrady – Jaro je za dveřmi

Podnož J-TA-A
J-TA-A – tato jabloňová podnož roste středně silně až silně. Svými růstovými vlastnostmi je možno ji srovnávat s podnožemi M 1 a M 2. Velmi dobře kotví v půdě. Doporučuje se pro zákrsky a čtvrtkmeny. Je vhodná zejména pro slabě rostoucí a velmi plodné odrůdy. Plodit začíná většinou ve čtvrtém až pátém roce po výsadbě a její plná plodnost nastává přibližně v sedmém roce.

Úklid zahrady po zimě
Chvojí, vrstva listí či jiná ochrana rostlin před mrazem už splnila svou úlohu a měli bychom ji odstranit. Nepotřebné chvojí můžeme rozdrtit a použít jako nastýlku pod okrasné dřeviny nebo zkompostovat. Listí a ostatní rostlinný materiál pečlivě vyhrabeme na celé ploše zahrady.

Přezimující mšice
Jak a kde přezimují mšice škodící na  rostlinách? Všechny druhy mšic přezimují  ve stádiu vajíček nakladených do menších skupin na kůře  dřevin, obyčejně v úžlabí pupenů. Na jaře se z nich líhnou larvy, které hned začnou sát šťávu z rašících listů. Dospělé samičky již nekladou vajíčka, ale rodí živé larvy. V jarním  období se na  rostlinách vyvine několik generací mšic. V poslední generaci se objeví křídlatí jedinci, kteří přeletují na letní hostitelské rostliny. Zde se celé léto rozmnožují a škodí na nich, ale na podzim se vracejí zpět na zimní hostitele. Tady se páří a samičky nakladou vajíčka, která přezimují. Některé druhy mšic ale hostitelské rostliny nemají a koncem jara pouze přeletují na jiné jedince stejného druhu. V současné době je možno k ochraně rostlin proti mšicím používat ekologický přípravek pod názvem Neem Azal T/S, který se získává výtažkem z tropické rostliny Azadirachta indica.

Zelenina
Postupně můžeme vysévat semena rané zeleniny jako např. salát do truhlíků, které umístíme na okenní parapet nebo do vytápěného skleníku. Pro pěstování ve skleníku nebo fóliovníku můžeme začít s výsevem rajčat. Ve fázi, kdy nám rostlinky tvoří pravé lístky pikýrujeme jednotlivé rostlinky tak, že je rozsazujeme na delší vzdálenost nebo  jednotlivě do květináče. Hloubka výsadby se provádí pod děložní lístky, tímto rostlinky zesílí a vytvoří bohatší kořenový systém.

Petr Kumšta

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Dnes: Afrika na pionieri

BŘECLAV / Městská knihovna Břeclav pátek 6.3.2020 / 19:00 Video, slide show a rozprávanie banskobystického …