Radnice hodlá pokračovat v investicích

BŘECLAV – Přes 66 milionů korun z dotací dala loni Břeclav do zlepšení stavu dlouhá léta podfinancovaného majetku.

Díky tomu jsou zateplené školy a školky, u nádraží vzniká přestupní terminál, lidé lépe třídí odpad, hasiči mají nové auto.  Díky milionům z rozpočtu pak lidé chodí po lepších a opravených chodnících, zvýšila se bezpečnost, jsou opravená sídliště. Na letošní rok schválili zastupitelé další desítky milionů na investice a opravy.

„Už třetí rok hospodaříme s přebytkem, za rok 2013 to bylo 18 milionů korun,“ prozradil starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý s tím, že město snižuje i zadlužování města, co se týče půjček. Ke konci roku byly úvěry ve výši necelých 29 milionů korun.

Mezi největší investiční akce letošního roku patří dostavba přestupního terminál IDS JKM u břeclavského nádraží, zateplování škol, školek a jiných veřejných budov ve městě, což ušetří peníze za vytápění, nebo například posílení kamerového systému hned v několika lokalitách a oprava židovské obřadní síně. V plánu jsou i opravy chodníků a silnic.

V současné chvíli máme ve městě deset nových kamerových bodů a letos přibudou další.

Jaroslav Parolek, místostarosta města Břeclav

„V současné chvíli máme ve městě deset nových kamerových bodů a letos přibudou další. A to například na sídlišti Na Valtické, u terminálu či ve městě. Osvědčily se, takže chceme ještě více zvýšit bezpečí ve městě,“ prozradil místostarosta Břeclavi Jaroslav Parolek.

Se začátkem nového roku se také mění areál cukrovaru. Kromě loni otevřeného Rákosníčkova hřiště, nového dětského dopravního hřiště a již dříve vybudovaného kopce začali stavbaři s úpravami kolem řeky.

„Stavíme novou stezku, přibudou chodníky. V cukrovaru nám tak vzniká volnočasová zóna přímo v centru města. Plánujeme i další rozvoj,“ nastínil Parolek s tím, že úředníci ale pracují i na dalších nových trasách pro cyklisty ve městě. Například v ulici Hlavní či Bratislavské. Velkých změn dozná letos i podzámčí, kde se díky dotaci pustí na jaře stavbaři do úprav terénu.

Mezi větší investice letošního roku pak jistě patří oprava krytého bazénu a letního koupaliště. V rozpočtu je na tyto dvě akce deset milionů korun. „Bazén i koupaliště už opravy nutně potřebují. Rozdělíme to však do několika etap tak, aby lidé byli spokojení a nemuseli se jezdit koupat jinam,“ doplnil místostarosta.

„Zastupitelé také schválili možnost přijetí dlouhodobého úvěru ve výši 80 milionů korun. Rozhodně tyto peníze nechceme „projíst“. Pomohou nám předfinancovat mnohé projekty, které plánujeme již delší dobu a které zlepší život lidem ve městě,“ uvedl starosta Břeclavi Oldřich Ryšavý. Doplnil však, že případné schválení úvěru ještě musí odsouhlasit zastupitelé na svém zasedání. A celková částka může být nakonec mnohem nižší.

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Kde se dá živě nebo ze záznamu sledovat hokej

Pro posílení popularity ledního hokeje se nabízí jeho sledování pomocí streamovací služby. Je tak možnost …