hromniční dílna

Pozvánka na Hromniční dílničky 2015

Břeclav – Letošní čtvrtý ročník již zavedených Hromničních dílen nás opět zavede do prostor synagogy, kde se setkáme v sobotu dne 31. ledna od 14. hodin.

Objasníme si svátek Hromnic a základní pranostiky, které se k tomuto dni vážou. Hromnice označují den Uvedení Páně do chrámu a jsou rovněž předzvěstí blížícího se jara. Navazují na starší předkřesťanské tradice, spojené s ochranou před ohněm a bleskem. Výrazovým prostředkem svátku je svěcení svící „hromniček“, které se vkládaly do prostoru oken na ochranu domácnosti před bouřkami. Slavení svátku je spojeno též s úklidem vánočních betlémů. 

Jako upomínku tohoto svátku si na Hromniční dílně vyrobíme několik typů svíček a svícnů. Jednak si srolujeme svíčku z plástve včelího vosku, pak si odlijeme vlastní svíčku do formičky, ozdobíme si svou hromniční svíčku, vyrobíme si skleněný svícen a jako připomínku, že na „Hromnice je o den více“, si vystřihneme a vyrobíme i vlastní hodiny s posuvnými ručičkami.

 

Symbolické vstupné na akci činí 50 Kč. Akce je určena pro děti od 6 let. Není nutné se hlásit předem, přijďte kdykoliv od 14.00 do 17.00 hod.
Mgr. Hana Prymusová

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

Muzejní noc na Pohansku

25. 5. 2024 Přijďte s námi procestovat historii! Letošní muzejní noc se odehraje na zámečku …