Podivný úklid kastelána – zničil obrazy za miliony

BŘECLAV (juh) – Břeclavští policisté objasnili záhadné zmizení velkoformátových obrazů z valtického zámku. Oproti původnímu očekávání je nikdo nezcizil, ale byly zničeny na příkaz kastelána.

V letech 1992-96 a 2001-5 se na valtickém zámku konala výtvarná sympozia s názvem Velký formát, na kterých vytvářeli svá díla naši i zahraniční umělci. Některá díla si autoři odvezli, ale většina velkoformátových obrazů zůstala uskladněna na zámku. Vloni na začátku března bývalý šéf sympozia při návštěvě Valtic ale zjistil, že obrazy zmizely a pověřil kastelána, aby to oznámil policii. Ta ihned začala s pátráním, které nebylo vůbec jednoduché. „Rozběhlo se složité šetření, neměli jsme zpočátku k dispozici žádné indicie. Zůstalo jen deset rámů, ve kterých byly obrazy. Byl to nekonečný příběh, ale postupně začalo všechno zapadat do sebe,“ uvedl na páteční tiskové konferenci Policie ČR Jan Cupal, zástupce vedoucího územního oddělení Břeclav.

Výsledky policejního vyšetřování ale přinesly velké překvapení. „Nejprve jsme případ řešili jako krádež, ale v průběhu šetření jsme zjistili, že kastelán valtického zámku nařídil obrazy odstranit z rámů, vyhodit do kontejnerů a rámy spálit,“ uvedl Josef Michálek, vedoucí oddělení obecné kriminality. „Bylo to překvapení i pro nás. Původně jsme mysleli, že to má na svědomí nějaká organizovaná skupina, která chtěla s obrazy obchodovat v rámci celé Evropy,“ dodal Josef Michálek.

Kastelán byl zadržen policií ve středu 1. dubna. Soudce nesouhlasil s uvalením vazby, mimo jiné také proto, že se podezřelý před ním částečně k činu doznal. Další vyšetřování tak probíhá na svobodě. Celkem bylo zničeno 58 obrazů od 39 autorů a celková škoda podle znaleckého posudku dosáhla výše 4,661.000 korun. Kastelán byl obviněn z poškozování cizí věci, za což mu hrozí trest od jednoho do tří let.

Vzhledem k probíhajícímu šetření zatím policisté nechtěli sdělit pohnutky, které kastelána ke zničení obrazů vedyl, pouze vyloučili, že by jednal v důsledku nějaké duševní poruchy.

 

O nás redakce

redakce

Mohlo by se vám líbít

70 let volejbalu na Lokomotivě si připomněly také žákyně z osmi klubů Jižní Moravy

BŘECLAV V sobotu 13. 4. 2024 se uskutečnil k příležitosti oslav sedmdesátého výročí vzniku volejbalového …